U 91. GODINI ŽIVOTA

Umro književni velikan Veselko Koroman

Foto: Pixabay
Umro književni velikan Veselko Koroman
08.01.2025.
u 10:05
Koroman je umro sinoć u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru gdje je primljen prije dva dana, a informaciju o smrti podijelila je njegova obitelj.
Pogledaj originalni članak

U Mostaru je u 91. godini preminuo Veselko Koroman, jedan od hrvatskih književnih velikana iz Bosne i Hercegovine, čija su djela postala sastavni dio desetaka antologija te su prevedena na brojne svjetske jezike. Koroman je umro sinoć u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru, gdje je primljen prije dva dana, a informaciju o smrti podijelila je njegova obitelj. 

Rođen 7. travnja 1934. u Radišićima kod Ljubuškoga, Koroman je ostavio dubok trag u književnosti, povijesti književnosti i kulturnom životu regije. Koromanovo književno stvaralaštvo obuhvaća pjesme, romane, pripovijetke, eseje, putopise, književnu kritiku i antologije. Njegova djela, uključujući zbirke pjesama Crne naranče i Dok vlada prah te roman Mihovil, ušla su u desetke antologija i prevedena su na svjetske jezike. Poznat je i po pjesmi 'Doći će vrijeme (blagog naroda)'.

Studirao je književnost i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, a tijekom svoje bogate karijere uređivao je časopise Život i Osvit. Bio je dopisni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Društva hrvatskih književnika, Društva  hrvatskih književnika HercegBosne i Društva književnika BiH, te PEN-centara u Hrvatskoj i BiH.  Potpisnik je Sarajevske deklaracije o hrvatskom jeziku iz 1971. godine.

Za svoj književni doprinos Koroman je dobio brojna priznanja, uključujući Goranov vijenac 1997. godine, nagradu Udruženja književnika BiH za poeziju, te 2015. maslinov vijenac na jezično-pjesničkoj smotri Croatia rediviva ča-kaj-što. Njegovi stihovi urezani su na Zidu od poezije u Selcima na otoku Braču.

Žene misle da ih je mrzio

Imao je brojne ljubavnice i afere, a zbog načina na koji je opisivao žene feministice su ga žestoko napadale

Charles se mučio kao mladić s teškim oblikom akni. Liječnici su mu rekli da je to najgori slučaj bubuljica koji su vidjeli. Bolno liječenje izdržao je bez problema jer je bio “navikao na bol”. Imao je i disleksiju. Pohađao je dvije godine studij novinarstva na City Collegeu u Los Angelesu, a ono što bi napisao morao je skrivati od roditelja. No otac je jednog dana pronašao papire i pobjesnio bacivši i njih i pisaći stroj kroz prozor. Kad se Charles vratio kući, pokupio je svoje stvari i napustio dom. Zauvijek. Preselio se u New York s ambicijom da postane pisac. U srpnju 1944. uhitili su ga agenti FBI-a koji su ga držali pod nadzorom jer je rođen u Njemačkoj i zbog sumnji vezanih za izbjegavanje vojne službe. U zatvoru je bio sedamnaest dana.

Koroman je također bio autor značajnih antologija, poput Hrvatska proza u BiH od Matije Divkovića do danas i Hrvatsko pjesništvo Bosne i Hercegovine od Lovre Šitovića do danas. Njegovi eseji, kritike i putopisi, poput zbirke Potraga za cjelinom, svjedoče o njegovoj erudiciji i dubokom razumijevanju književnosti.  

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.