Izložba "Politika" u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt (MUO), kojom je međunarodno priznati hrvatski ilustrator, strip-autor, scenarist i redatelj Milan Trenc predstavio svestranost svog stvaralaštva, zatvara se sutra, 28. veljače, a u subotu se može razgledati besplatno.
Okosnica tog multimedijalnog postava su Trencove ilustracije iz tjednika Globus, subotnjeg priloga Večernjeg lista "Obzor" i The New York Timesa. S obzirom na to da se umjetnik nije ograničio na samo jedno područje, izložba predstavlja i izbor njegovih animiranih filmova, televizijskih emisija i kazališnih režija. Izloženi su crteži, digitalne foto-montaže, a poseban ambijent stvaraju svjetlosne instalacije u prostoru.
Trenc je autor koncepcije i likovnog postava izložbe, pa je zapravo riječ o autorefleksivnom pogledu umjetnika na svoj rad, nakon što se vratio u Hrvatsku iz New Yorka, gdje se proslavio slikovnicom "Noć u muzeju". Prema toj je slikovnici snimljen popularni istoimeni filmski serijal što je Trenca proslavilo i izvan stručnog mu sektora, u kojima se još ranije afirmirao kao ilustrator The New York Timesa, Fortune Magazina, Timea i drugih američkih časopisa i novina.
Veći dio izložaka predstavlja njegove političke ilustracije za domaće medije nastale u proteklih pet godina, a koji u usporedbi s nekolicinom radova napravljenih za američki tisak, pokazuju kako su suštinski problemi ljudi u političkim okruženjima svugdje isti.
Dio izložbe prikazuje autorove nagrađivane animirane filmove "Slonić ide u vrtić" (2008.) i "Samoća" (2010.) te predstavlja igrano-animiranu televizijsku seriju "Šareni vremeplov" i kazališnu predstavu "Emil i detektivi", koju je režirao u ZKM-u.
Milan Trenc (1962.) svestrani je umjetnik - bavi se animacijom, stripom, filmskom i televizijskom režijom, pisanjem scenarija i knjiga, a već ga se naziva klasikom moderne knjižne i novinske ilustracije.
Maturirao je na Odjelu grafike Škole primijenjenih umjetnosti, a diplomirao filmsku režiju na Akademiji dramske umjetnosti u klasi profesora Kreše Golika.
Uz studij početkom osamdesetih počinje objavljivati stripove u Poletu i Studentskom listu, te surađivati u Zagreb filmu, najprije kao fazer, a zatim i kao animator.
Objavljuje tjedni strip u magazinu Danas, autor je stripova "Košćak", "25 godina Zida", "Morrocco" i "Milan Blenton". Od 1985. pa do njegova gašenja bio je glavni ilustrator magazina Start. Njegov animirani film "Veliki provod" iz 1990. prikazan na Londonskom filmskom festivalu u izboru kritike, i danas se smatra jednim od klasičnih djela Zagrebačke škole.
Od 1991. do 2004. u New Yorku objavljuje stripove u Heavy Metal Magazinu, a na tisuće ilustracija objavio je u ponajboljim američkim tiskanim medijima, među ostalim, u The New York Timesu, Timeu, The Wall Street Journalu, New Yorkeru, Fortune Magazinu, Washinton Postu, Business Weeku.
Za svoje ilustracije u The New York Timesu dobio je nagrade magazina Print (1993.) i Society of Publication Designers (2003.)
Knjigu "Noć u muzeju", po kojoj je snimljena holivudska filmska uspješnica, napisao je i ilustrirao 1993. godine, a 2000. završava dugometražni film "Zen Priče". U New Yorku 2013. objavljuje "Another Night at the Museum", nastavak "Noći u muzeju".
Po povratku u Zagreb, 2005. godine, predaje filmsku režiju na Odjelu animacije i novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti. Zagrebačkoj publici se iste godine predstavlja retrospektivnom izložbom u Galeriji Klovićevi dvori, na inicijativu kustosice Marine Viculin i u stručnoj koncepciji Darka Glavana. Sada priprema igrani film po predlošku "Ribanje i ribarsko prigovaranje" Petra Hektorovića.