22. LIBURNIA FILM FESTIVAL

Uz 26 filmova u konkurenciji za nagrade, organizatori pripremaju bogat popratni program

Foto: Liburnia Film Festival
Foto: Liburnia Film Festival
Foto: Liburnia Film Festival
Foto: Liburnia Film Festival
Foto: Liburnia Film Festival
Foto: Liburnia Film Festival
Foto: Liburnia Film Festival
Foto: Liburnia Film Festival
20.08.2024.
u 12:19
Za tjedan dana počinje 22. Liburnia Film Festival koji donosi 37 dokumentarnih filmova, razgovore s autorima, tribinu o militantnom kinu te studiju slučaja filma “El Shatt - nacrt za utopiju”
Pogledaj originalni članak

U tijeku su završne pripreme za 22. izdanje najstarijeg festivala hrvatskog dokumentarnog filma - Liburnia Film Festivala - koji se od 27. do 31. kolovoza održava u Opatiji na nekoliko festivalskih lokacija. Publika će kroz pet festivalskih dana moći pogledati 37 dokumentarnih filmova (26 u konkurenciji za osam festivalskih nagrada i 11 u popratnom programu), sudjelovati u razgovorima s autorima filmova, tribini o militantnom kinu i montažerskom case studyju filma “El Shatt - nacrt za utopiju” ili zaplesati uz nekog od pet DJ-a  u Lounge baru Monokini, te sve završiti u subotu, 31. kolovoza, koncertom srpskog trojca Igralom koji LFF organizira u suradnji s Distune Promotionom.

Uz 26 filmova u konkurenciji koje smo posebno predstavili prije dva tjedna, na Ljetnoj pozornici Opatija svoje mjesto izvan konkurencije će pronaći i festivalske premijere dva filma nastala u produkciji Restarta, točnije Restartove Škole dokumentarnog filma. “Cijeli dan nisam stala” Klare Berdais ( donosi isječke iz svakodnevice kulturne radnice te problematizira uvjete i načina rada nezavisnog kulturnog sektora, ujedno tražeći razlog i svrhu rada u istom, dok se u filmu “Sretna Nova godina” Margarita Vlaović bavi vlastitom depresijom i pokušajem samopomoći. Filmski program LFF-a, u subotu, 31.8., zatvara posebna projekcija dugometražnog filma “Grandpa Guru” Silvija Mirošničenka koji prati frontmena benda Kultur Shock, Srđana Ginu Jevđevića i njegov glazbeni put, od Sarajeva do Seattlea, nakon čega slijedi dodjela nagrada i koncert srpskog trija Igralom koji spaja rock’n’roll s world musicom, istočnjačkim melosom i afričkim elektroničkim bluesom.

Ovogodišnji žiri čine Marina Burić, producentica IDFA Foruma, industrijskog dijela najvećeg svjetskog festivala dokumentarnog filma IDFA (Amsterdam) i suradnica brojnih drugih domaćih i međunarodnih festivala (Doha, Sheffield, Zagreb…), Danijel Pek, umjetnički ravnatelj Pulskog filmskog festivala i producent brojnih dokumentarnih i igranih filmova (“Čovjek koji nije mogao šutjeti”, “Murina”, “Starac i roda”...), Boris Poljak, višestruko nagrađivani snimatelj, direktor fotografije i redatelj, peterostruki dobitnik nagrade za najbolju fotografiju na LFF-u (21. LFF-a za “Dohvatiti sunce: El Shatt” i “El Shatt - Nacrt za utopiju”, 18. LFF-a za "Porvenir", 15. LFF-a za "Oni samo dolaze i odlaze", 13. LFF-a "Rakijaški dnevnik", najbolji film po izboru žirija i najbolja fotografija 11. LFF-a za "Autofocus", najbolji film po izboru žirija 7. LFF-a za "Splitski akvarel"),  Vjeran Šalamon, multimedijalni umjetnik, skladatelj i dizajner zvuka (najbolji dizajn zvuka na LFF-u za film “Nulti krajolik”) te Melita Vrsaljko, nagrađivana angažirana novinarka portala Faktograf i redateljica prošlogodišnjeg pobjedničkog filma “Knin-Zadar”. 

Član Hrvatskog društva filmskih kritičara i FIPRESCI-ja Nino Kovačić dodijelit će ovogodišnju nagradu kritičara “Dragan Rubeša” koju dodjeljujemo u suradnji s riječkim Art kinom.

Foto: Liburnia Film Festival

Na velikom opatijskom platnu će se naći i filmovi s ironičnim pogledom na svakodnevicu, izrazito zanimljivim protagonisti(ca)ma, te kao i uvijek filmovi socijalne tematike - od gubitka posla do gubitka stečenih prava. Festival će otvoriti obiteljski film “Naša djeca” Silvestra Kolbasa, koji će biti tek prvi film toga dana koji propituje obitelj, obiteljske obrasce i odnose.

Drugi festivalski dan u fokus će staviti prolaznost, a među naslovima treba istaknuti dvije hrvatske premijere - “Neptunova nevera” Katarine Stanković o izgradnji i pokušaju zaštite kulturno-industrijske baštine na otoku Visu te “Motel” Filipa Mojzeša koji donosi priču o devastiranom motelu Plitvice, te “Galeb” Davida Lušičića koji prikazuje rekonstrukciju jednog od najkontroverznijih brodova u novijoj riječkoj povijesti, broda koji je odigrao presudnu ulogu u promoviranju Pokreta nesvrstanih.

Treći festivalski dan među ostalim donosi i projekciju hrvatskog kandidata za Europsku filmsku nagradu u kategoriji kratkometražnih filmova “Radije bih bila kamen” Ane Hušman. Svjetsku će premijeru imati esej Marija Papića “Mjesto gdje govor šuti”, a večer će zatvoriti “Što da se radi?” Gorana Devića o propasti Tvornice vagona Gredelj.

Četvrti dan ponudit će plejadu sjajnih protagonistica i protagonista -  od aktivistkinje Tinke koja pomaže migrantima na riječkom kolodvoru (“U tranzitu”, Lucija Brkić), Kosovara Dritona koji živi u crveno-bijelo-plavoj kući (“Hrvatska kuća”, Toni Jelenić), mladog trans muškarca Tea i njegove inspiracije i podrške Valentine (“Grand Prize”, Anja Koprivšek), do najvjernijih gledateljica i najsmješnijih kritičarki turskih sapunica Eme i Maje (“1001 noći”,  Rea Rajčić).

Kako biste gledali filmove na Maloj ljetnoj pozornici za svih pet dana ćete trebati izdvojiti 12 eura, a za samo jedan dan 4. Ulaznice možete nabaviti putem sustava Mojekarte.hr ili na blagajni na ulazu u Malu ljetnu pozornicu. LFF-ovci su pripremili i besplatan i bogat popratni program, kao i do sad u Vili Antonio i novoj festivalskoj lokaciji, Lounge baru Monokini. 

Popratni program u Vili Antonio, već prvog dana, u utorak, 27. kolovoza u 18 sati otvara ovogodišnji pobjednički film Srpskog takmičarskog programa, našeg partnera, beogradskog festivala Beldocs, “Kadence za vrt” Dane Komljena koji donosi priču o Jone, članici queer-feminističkog pokreta Moliese iz Berlina.

Foto: Liburnia Film Festival

U srijedu 28. i četvrtak 29. kolovoza na programu je sad već tradicionalni program Regionale, filmovi autor(ic)a i produkcija iz Istarske, Ličko-senjske i Primorsko-goranske županije. Srijeda donosi dva kratkometražna filma, festivalsku premijeru filma “Nedjeljne kronike” Maje Ležaje i hrvatsku premijeru “Oživjeti djeda”, multimedijalne umjetnice Sandre Sterle, te dugometražni “Šume šume”, LFF-ovoj publici dobro poznate redateljice i umjetnice Renate Poljak. Film se bavi impresivnim svjedočanstvima iz Drugog svjetskog rata četiri partizanke i spaja ih s vizualno impresivnim arhivskim materijalom.

U četvrtak su na redu tri festivalske premijere. Kratkometražni "Ulične svjetiljke" Ane Mušnjak inspirativna je priča o istoimenom prvom hrvatskom časopisu o beskućništvu, dok Barbara Babačić u filmu “Srebrne” postavlja pitanja o ekonomskim teretima koje nose Bolivijke unutar rudarskih zajednica te istražuje kulturne norme koje ih čine nevidljivima u društvu. U dugometražnom filmu “Krešo” Marina Musulin i Zoran Krema tragaju za Krešom Kovačičekom, riječkim umjetnikom kojem se u kolovozu 2017. izgubio svaki trag.

Za petak u 18 sati zakazan je montažerski case study (studija slučaja) Jelene Maksimović koja će s okupljenima podijeliti svoja razmišljanja i iskustva s izazovnim procesom montaže arhivskih materijala, osobnih svjedočanstava i ostalih elemenata filma “El Shatt - Nacrt za utopiju” Ivana Ramljaka. Maksimović je upravo za rad na tom filmu osvojila nagradu za najbolju montažu prošlogodišnjeg LFF-a.

Zadnji dan popratnog programa donosi poseban program posvećen militantnom kinu. Bogati specijalno kurirani program sastoji se od projekcije filma "Via Dolorosa" Oraib Toukan koji donosi uvid u načine na koji se stvaraju i distribuiraju filmske slike, nakon čega slijedi rasprava o ulozi filma i slike u oblikovanju stvarnosti u kojoj sudjeluju pokretačica Kina Katarina, Marta Baradić, snimatelj i redatelj Jakob Krese te dramaturginja i redateljica Karla Crnčević. Program zaključuje izuzetno zanimljivo izvedbeno predavanje francuske audiovizualne umjetnice Margaux Chalançon nazvano "The Freedom Giver". LFF ovaj program donosi u suradnji s festivalom Unseen iz Cavtata. 

Nova festivalska lokacija, Lounge bar Monokini svojevrsni je ovogodišnji festivalski hub. Od srijede do subote s početkom u 16:30 sati možete se družiti s autori(ca)ma filmova u konkurenciji 22. LFF-a na Piću s autori(ca)ma. U opuštenoj i prijateljskoj atmosferi od samih autor(ic)a čut ćemo kako su nastajali njihovi filmovi, koje su dvojbe i izazove imali, s kim su i zašto surađivali te tko im je pružio podršku. Razgovore moderira Nika Petković.

U Monokiniju se održava i večernji glazbeni program koji počinje odmah nakon projekcija na Ljetnoj pozornici i to uz DJ-e Svena, Qasima, Tea Fantaziju te poseban back-to-back set dvojca Serilo, dva LFF-ova rezidenta, DJ-a Sere (Fešta Balkanika) i DJ-ice Mirilo.

Foto: Liburnia Film Festival

Još uvijek se možete prijaviti na edukacije - Filmska početnica za djecu od 7 do 10 godina i Prvi put snimam za filmske amatere putem internetske stranice www.liburniafilmfestival.com. Upisi su otvoreni do 25. kolovoza! Svi edukativni programi, kao i popratni program u Vili Antonio i Monokiniju su besplatni za sve zainteresirane.

22. izdanje festivala i ove godine podržavaju Grad Opatija, Hrvatski audiovizualni centar, Društvo hrvatskih filmskih redatelja, Primorsko-goranska županija, AJB Doc Festival, Turistička zajednica Grada Opatije, Turistička zajednica Kvarnera, AVC grupa, ACER Hrvatska i mnogi drugi prijatelji festivala. Program razvoja organizacije, Udruge LFF, podržava Zaklada Kultura Nova.
Festival organizira Udruga Liburnia film festival, suorganizator je Restart, a partner Festival Opatija.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.