Organiziran u samo mjesec i pol, koliko je prošlo otkad su u Kulturi promjene SC-a shvatili da će namaknuti novac za sedmo izdanje, Velesajam kulture od sutra će u samo četiri dana predstaviti osamdesetak kulturnih programa.
– Iz izvedbenog programa preporučujemo predstavu E.I.O. koja je dobila Prix Jardin d'Europe, europsku nagradu za mlade koreografe. Imamo i seriju projekata Studija za suvremeni ples koji uskoro slavi pola stoljeća rada – najavljuje producentica Silvija Stipanov.
Privremeno ruho Francuskog paviljona
Izdvaja i mađarski Labor Arts, skupinu koja "oblači" građevine, ceste i druga javna mjesta. Oni tijekom Velesajma namjeravaju potpuno prekriti Francuski paviljon svojim svjetlosnim kreacijama. Zanimljiv je i projekt Nives Sertić, koja je mjesecima kopala po arhivi MM centra, a rezultate istraživanja namjerava izložiti uz rasprave o prošlosti i budućnosti tog prostora.
– To nam je posebno drago jer je MM centar, uz kino SC, mjesto kojem trenutačno treba najviše pozornosti. Dvorane &TD-a su sređene, počela je obnova paviljona, sada je vrijeme za MM i kino. U sklopu toga dovodimo i poznatu nizozemsku kustosicu Joannu van der Zanden, bivšu umjetničku ravnateljicu projekta Platform 21 zainteresiranu za razradu vizije novog MM centra kroz radionice s našim kustosima i umjetnicima – objašnjava nam producentica.
Nakon književnog - Skype salon
Iz Nizozemske dolazi i predstavnica Baltan Laboratories, koja će s okupljenima razgovarati o alternativnim oblicima organiziranja i financiranja projekata.
Zanimljiva je i ideja pjesnikinje Marije Andrijašević, koja organizira Skype salon, videokonferencije s pjesnicima iz SAD-a i drugih udaljenih zemalja, koji bi trebao postati stalni program SC-a.
I ove godine ugostit će nekoliko "ludih znanstvenika", programe kojima je cilj izmjestiti znanost iz hladnih istraživačkih instituta i učiniti je dostupnom običnim znatiželjnicima.
Pogreške su dopuštene
Ostatak velesajamskog programa kreće se od likovnosti preko mode do jazza, pružajući širok uvid u stanje na kulturnoj sceni.
U početku je, kaže, izvođačima bilo teško pojmiti da je Velesajam kulture platforma bez rigoroznih selekcijskih kriterija, mjesto na kojem imaju mogućnost pogreške, koju im nitko neće zamjeriti jer je ona nužna u procesu umjetničkog istraživanja. Baš kao što je smjena generacija nužna u traženju novih oblika izražavanja.
– Ova je godina specifična jer nema konkretnu temu. I dalje smo usmjereni na urbano, a naglasak je na novim, mladim imenima, ne samo u programu nego i u organizacijskom dijelu festivala. Vrijeme je da Velesajam prepustimo njima. Čini mi se da iz toga mogu izaći samo dobre stvari – smatra Silvija Stipanov.
svi samo kenjate... kad ste tako pametni i upuceni i kreativni sto se nista prijavili