Na tribini za uzvanike preksinoćnjeg svečanog otvorenja Dubrovačkih ljetnih igara našli su se zasluženo i mnogi dugogodišnji umjetnički suradnici festivala, a osim Ivice Prlendera tamo je stajao i još jedan bivši intendant Mišo Mihočević.
Glazba bez granica
Međutim, Mihočević, koji je sam po sebi jedna od dubrovačkih ikona, tamo je bio i kao vrlo aktivan sudionik ovogodišnjeg programa. On je, naime, sa svojom agencijom Agevent, bio začetnik ideje o produkciji Mozartove opere Cosi fan tutte, koju je, kao producent, ostvario s britanskom fondacijom Glazba bez granica (Music Without Frontiers), a koja se lijepo uklopila na sam početak programa ovogodišnjih Igara.
Tako je nastala međunarodna koprodukcija pod režijskim vodstvom Sally Burgess, britanske operne pjevačice, pedagoginje i redateljice, a iz Velike Britanije došao je i dirigent Oliver Gilmour u čijoj se biografiji ističe učenje i kod takvih velikana kao što su bili Leonard Bernstein i Carlos Kleiber. Scenograf je Charles Phu, a hrvatski dio autorske ekipe opere čini i Matija Vuica kao kostimografkinja.
Probrani glasovi i zbor
Izvođači su odabrani na audicijama, od kojih je jedna još lani održana u Zagrebu, a druge dvije u Stuttgartu i Londonu, pa su tako u produkciju, u kojoj ključnu ulogu ima Dubrovački simfonijski orkestar, uz svoje kolege iz više zemalja ušli i mladi hrvatski pjevači Matija Meić u ulozi Guglielma i Nikolina Pinko kao Fiordiligi, te hrvatski operni veteran i zvijezda europskih, a osobito talijanskih pozornica Giorgio Surjan kao Don Alfonso.
Probrani su i glasovi koji u predstavi čine zbor u kojem će još čitav niz mladih hrvatskih pjevača steći sasvim sigurno dragocjeno iskustvo. Nakon sinoćnje premijere, u lijepom i nadahnjujućem ambijentu parka Umjetničke škole slijede još tri izvedbe, 13., 14. i 15. srpnja.