Filmski velikani

Vrijedna knjiga N. Pate iz vremena kada su filmaši imali što reći

Vrijedna knjiga N. Pate iz vremena kada su filmaši imali što reći
12.12.2012.
u 20:11
Nenad Pata i ekipa emisije "3-2-1 kreni" krajem 1970-ih dovodili su strane goste poput Claudea Chabrola, Wernera Herzoga, Françoisa Truffauta, Orsona Wellesa, Andrzeja Wajdu, Catherine Deneuve... Ova knjiga dokumentira njihova gostovanja
Pogledaj originalni članak

U vremenu celebrityja poznatih samo po tome što su poznati, vjerojatno je teško povjerovati da su nekada među najpopularnijim televizijskim licima bili filmski kritičari/voditelji. Ali bilo je to i vrijeme kada su filmski ultramegahitovi tek počinjali eru potpunog kulturnog imperijalizma i kada je šira publika znala odvajati filmove namijenjene brzoj zaradi od onih koji su pravljeni kao pravi kulturni sadržaji.

U takvoj je klimi grupa entuzijasta okupljena oko emisije “3-2-1... kreni” RTV Zagreb i predvođena urednikom Nenadom Patom, krajem 1970-ih godina ugostila niz značajnih svjetskih filmaša i glumaca: Claudea Chabrola, Wernera Herzoga, Françoisa Truffauta, Orsona Wellesa, Andrzeja Wajdu, Catherine Deneuve, unuku pionira filmske umjetnosti Georgea Mélièsa i druge.

Gledan s današnje distancije i potpuno promijenjenih okolnosti, taj je pothvat nepojmljiv. Naime, sve te face, s izuzetkom Wellesa koji je u to vrijeme snimao u Hrvatskoj, doputovali su u Zagreb isključivo zbog snimanje “3-2-1... kreni”. Danas bi to bilo naprosto neizvedivo; principi u šoubiznisu sada su takvi da televizije u najboljem slučaju mogu dobiti od zvijezda najviše pet minuta protokolarnih izjava u povodu njihovih najnovijih filmova i to u strogo određenim i kontroliranim uvjetima (novinari se kao na traci izmjenjuju pred TV ekipom koju postave producent ili distributer filma).

Ipak, kriterijem “drukčijih”, nevinijih i spontanijih vremena ne treba umanjiti uspjeh Nenada Pate koji je ovih dana objavio knjigu o svim tim gostovanjima. Pod nazivom “Filmski velikani u Zagrebu” u stilu literarnog dokumentarizma opisuje kako su on i ekipa došli do svakog od tih ljudi i izvlači najzanimljivije trenutke iz njihovih izjava. Pisana opušteno, ali jako slikovito, knjiga ima stil dokumentarističke “memorabilije”, ali kroz izrazito zanimljive citate nekih velikana nudi i iznimno vrijedne filozofske, kulturološke i filmološke rakurse.

Na žalost, u jednom su dijelu Pata i njegovi urednici/redaktori bili i previše opušteni. Za ovako vrijedno djelo previše je pogrešno napisanih imena koja baš “grebu” čitanje.  U tom  nizu najgore je prošao amblem francuskog “novoga vala” Jean-Pierre Leaud koji je za ovu priliku preimenovan u Jean-Paula Léoa. Napraviti toliki posao, a pasti na takvim stvarima, stvarno je šteta.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.