Jubilej

Zagreb se pridružuje svijetu koji slavi 200. Wagnerov rođendan

Foto: 'Anto Magzan/PIXSELL'
Zagreb se pridružuje svijetu koji slavi 200. Wagnerov rođendan
21.05.2013.
u 19:36
U podne će u HNK biti predstavljena Matačićeva snimka, a navečer Bareza dirigira Lohengrina
Pogledaj originalni članak

Prije točno 200 godina, 22. svibnja 1813. godine u Leipzigu se rodio Richard Wagner kao deveto dijete policijskog službenika Carla Friedricha Wagnera i pekarove kćeri Johanne Rosine rođene Paetz. Međutim, kako je već kao šestomjesečna beba ostao bez oca, mali Wilhelm Richard je interes i ljubav prema umjetnosti, a osobito kazalištu, upio od očuha Ludwiga Geyera, glumca i dramatičara.

Nacisti i genije

Bez obzira na sve kontroverze, među kojima su skladateljev antisemitizam i činjenica da su njegovu glazbu u svoju germansko-mitološku rasističku ideologiju u 20. stoljeću ugradili nacisti, Wagner je europskoj i svjetskoj kulturi ostavio opus neporecive genijalnosti i neprocjenjiva utjecaja na razvoj glazbene i scenske umjetnosti. Zbog toga se današnja obljetnica svečano obilježava u cijelom svijetu, kojem će se priključiti i Zagreb.

U godini jubileja koju veliki Nijemac dijeli sa svojim genijalnim talijanskim vršnjakom Verdijem, Opera zagrebačkog HNK počastila je publiku novom produkcijom Lohengrina.

Popularno Wagnerovo djelo u režiji Kurta Josefa Schildknechta prigodno će biti izvedeno i večeras, a uz inozemne goste u glavnim muškim ulogama, nastupit će i hrvatske pjevačice Tamara Franetović Felbinger kao Elsa te Dubravka Šeparović Mušović koja je, nakon antologijske Kundry u Parsifalu, obilježila i ovu predstavu u ulozi Ortrud. Dirigira maestro Nikša Bareza, danas najistaknutiji vagnerijanac među aktivnim hrvatskim dirigentima.

A u Lisinskom Verdi

U toj se prilici treba sjetiti i Berislava Klobučara, koji je od svih hrvatskih dirigenata najviše puta izveo cijeli Wagnerov Ring, uključujući i nastupe u središtu Wagnerova kulta u Bayreuthu. A njegovu velikom učitelju Lovri Matačiću bit će danas posvećeno događanje u podne u foyeru HNK.

Fond Matačić u čast Wagnerove obljetnice predstavlja diskografsko izdanje sa snimkom koncertne izvedbe 1. i 3. čina Wagnerove Valkire, koju je najveći hrvatski dirigent ostvario s orkestrom Zagrebačke filharmonije i sjajnom internacionalnom solističkom postavom 1973. godine u Lisinskom.

No, u Zagrebu će se na dan u kojem cijeli svijet slavi Wagnera dogoditi i jedan prilično bizaran kuriozum: Simfonijski orkestar i Zbor HRT-a u Lisinskom će pod ravnanjem maestra Pavla Dešpalja i sa sjajnim kvartetom solista (Golac Rilović, Gojčeta Silić, Mužek, Batinić) izvesti ni manje ni više nego monumentalni Requiem Giuseppea Verdija.

FINSKI MINISTAR ZABRINUT

'Rusija neće stati ni nakon Ukrajine': Stiglo upozorenje za zemlje NATO-a, opasnost prijeti i od ovih saveznika

Predstavljajući pregled vojske nordijske zemlje, Hakkanen je rekao da smatra dugoročnim rizikom suradnju Rusije sa Sjevernom Korejom, Iranom i Kinom. "Rusija će, zajedno sa svojim saveznicima, ostati opasan akter u Europi čak i nakon rata u Ukrajini i ne možemo isključiti mogućnost da će (oni) prijetiti europskim zemljama upotrebom vojne sile", rekao je Hakkanen.

BEZ DLAKE NA JEZIKU O AFERAMA

Pavle Kalinić o Jelaviću, Kekin i pljački Hrvatske: Zagreb se raspada, tim putem ide i Europa

- Empire State Building u New Yorku je napravljen u godinu dana, a Zagreb ne može most obnoviti za tri godine. Kada treba biti član civilne zaštite, onda to nikome vjera ne dozvoljava, isti kao kada su dolazili pozivi iz ZNG-a, kad je počeo rat, a onda su mame i tate uzele telefon. Pa su malo nazvali, pa je bilo anemije i puno onih koji su baš u tom trenutku otišli u diplomaciju. I Vukovar je najgora stvar, grad heroj, iako smo ga izgubili, ali u prvom redu stoje dezerteri iz 91, a iza njih stoje branitelj,, rekao je Kalinić.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.