U nedjelju 4. siječnja navršava se trideset godina od smrti Lovre von Matačića, najvećeg hrvatskog i velikog svjetskog dirigenta 20. stoljeća. Lovro von Matačić rođen je 14. veljače 1899. na Sušaku. Temeljito glazbeno obrazovanje stekao je zarana kao član Bečkih dječaka, a glazbeničku je karijeru počeo već sa 17 godina kao korepetitor u Operi u Kölnu. Nakon Prvog svjetskog rata uzdržavao se svirajući po kavanama, pisanjem glazbenih kritika te povremenim dirigentskim angažmanima u Osijeku, Zagrebu i Novom Sadu, a prvi stalni angažman dobio je 1922. godine u ljubljanskoj Operi. S vremenom je postao ključna dirigentska ličnost Zagreba i Beograda.
Zbog glazbeničkog djelovanja u NDH bio je 1945. sankcioniran od komunističkog režima, a 1948. po kazni upućen u Skoplje gdje je ostavio dubok trag u glazbenoj kulturi, osobito u Operi i Makedonskoj filharmoniji. Odlukom samog Tita 1954. dopušten mu je odlazak u inozemstvo gdje nastavlja graditi svoju veliku dirigentsku karijeru, ne zanemarujući vezu s domovinom gdje će sve do smrti, 4. siječnja 1985. u Zagrebu, imati vodeću ulogu garantirajući svjetsku razinu glazbenog života i institucija kojima je bio na čelu, poput Zagrebačke filharmonije i glazbenog programa Dubrovačkih ljetnih igara.
Godišnjici Matačićeve smrti 4. siječnja bit će posvećena Klasična večer zagrebačkih šišmiša, emisija koja se emitira nedjeljom od 20 sati na Trećem programu Hrvatskog radija. U prvom dijelu emisije do 22 sata gost urednika i voditelja Zlatka Madžara bit će maestro Vladimir Kranjčević koji će, uz vlastiti izbor iz bogate Matačićeve diskografije, govoriti o svom bogatom iskustvu i uspomenama na velikog dirigenta. U drugom dijelu emisije, od 22.30 do ponoći, uz uvodni esej Dubravka Detonija o Osmoj simfoniji Antona Brucknera, bit će emitirana antologijska snimka tog djela koju je Matačić u posljednjoj godini svog života ostvario u Tokiju sa Simfonijskim orkestrom NHK.