Sedmi međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae održan je od 4.-12.svibnja, u Sisku, Martinskoj Vesi, Veleševcu, Žažini te Selima. Cilj je festivala afirmirati orgulje sisačkog dekanata te poticati promišljanja i aktivnosti oko obnove i očuvanja orguljaškog fundusa, ali i izgradnje novih orgulja u našim krajevima. Prepune crkve, u kojima su se koncerti izvodili, pokazale su da orgulje imaju svoje slušateljstvo koje iz godine u godinu zahvalno prati glazbena događanja, kako u Sisku, tako i u ostalim mjestima. 'Zvuk orgulja ima jednu transcendentalnu značajku, osobito u izvedbi starih sakralnih melodija. Sve nas to vraća na naše korijene, na našu bogatu kršćansku tradiciju i oplemenjuje nas za našu sadašnjost i budućnost', poručio je Vlado Košić, biskup sisački koji je ujedno i patron Festivala. Orgulje su europsko kulturno dobro i naslijeđe i kao takve, stoljećima su povezivale europske regije, države, kulture i nacije.
Jedna od vodećih misli festivala jest kako bi orgulje kao opće kulturno blago morale biti dostupne svim ljubiteljima glazbe. U iznimno raznolikom i zanimljivom programu sudjelovali su domaći i strani glazbenici. Osim orgulja, osluškivali smo trubu (Dario Teskera), flautu (Ana Butković), violinu (Goran Končar i Laura Vadjon), čembalo (Krešimir Haas); dok su za orguljama sjedili ravnatelj udruge Ars Organi Sisciae Edmund Andler-Borić, Darko Kristović, Milan Hibšer, kojega je pratila mezzosporanistica Jelena Kordić, te Pavao Mašić, prošlogodišnji dobitnik nagrade „Porin“, kao i nagrade „Milka Trnina“ dobivene za izvedbu cjelovitog Bachovog orguljaškog opusa.
Od stranih glazbenika valja istaknuti mladog orguljaša iz Češke, gospodina Pavela Kohouta, glazbenika snažne muzičke inteligencije i obrazovanosti. Njegov program čeških skladatelja, od ranog do zrelog baroka i rane klasike, plijenio je ljepotom i zrelošću interpretacije, profinjenim odabirom registara, odajući umjetnika bogate i zavidne muzičke mašte i osjećajnosti. Ne smijemo zaboraviti istaknuti naše vrhunski vrijedne violiniste, gospodina Gorana Končara i gospođu Lauru Vadjon. Izbor i izvedba njihovih programa dokaz je promišljenosti i fine glazbene kulture, kojima to dvoje umjetnika svima nama svjetlaju obraz u cijelom glazbenom svijetu! Ovogodišnji orguljaški festival organizirala je Gradska galerija Striegl i Hrvatska udruga Ars organi Sisiciae, pod pokroviteljstvom Grada Siska, Ministarstva kulture RH i Sisačkomoslavačke županije te uz veliku pomoć Sisačke biskupije i svih župa u kojima su se koncerti održali.
'Ciljevi festivala polako se ostvaruju; obnavlja se orguljaški fundus i orgulje se polako vraćaju u crkve', istaknula je producentica festivala Valentina Badanjak Pintarić. Festival je započeo i završio u Sisku u crkvi Sv. Kvirina. Na završnom koncertu nastupio je Hrvatski pjevački zbor „Slavulj“ iz Petrinje pod vodstvom dirigenta Josipa degl'Ivellia, uz pratnju Krešimira Haasa na orguljama. Na svetoj misi zahvalnici, uoči koncerta, zbor je izveo misu autora Josipa degl'Ivellia „Na čast Sv. Vlahu, zaštitniku Dubrovnika“, posvećenu dubrovačkom biskupu msgr. Želimiru Puljiću. U kratkom, ali biranom programu od šest skladbi, izvedenom na tri jezika: hrvatskom, staroslavenskom i latinskom, zbor je svoj program izveo tonski sređeno i s puno osjećaja za finoću glazbenog izraza.
Iduće će godine to pjevačko društvo obilježiti 150 godina postojanja i rada. Orgulje su europsko kulturno dobro i naslijeđe i kao takve, stoljećima su povezivale europske regije, države, kulture i nacije. Jedna od vodećih misli festivala jest kako bi orgulje kao opće kulturno blago morale biti dostupne svim ljubiteljima glazbe. festival orgulja u podnaslovu „Orguljaška baština Sisačke biskupije“ održan je od 4. svibnja do 12. svibnja 2013. godine. Muziciralo se na pet lokacija: Sisak, župna crkva Sv. Kvirina i Katedrala Uzvišenja Sv. Križa; Martinska Ves, župna crkva sv. Martin Biskup; Veleševec, župna crkva Sv. Petra apostola; Žažina, župna crkva Sv. Nikole i Sv. Vida; Sela-Sisak, župna crkva Sv. Marije Magdalene.
>>Zvuk starih orgulja na orguljaškom festivalu u Sisku