Ansambl za ranu glazbu Ministrel

Željeli smo stvoriti ansambl u kojem ćemo izvoditi renesansne skladbe, ali baš one koje se nama sviđaju

Foto: Ansambl Minstrel
Foto: Ansambl Minstrel
02.12.2022.
u 11:34
Multitalentirana družina u kojoj svaki član svira više instrumenata i pjeva, slavi trideseti rođendan
Pogledaj originalni članak

Prva proba Ministrela, ansambla za ranu glazbu, održana je prije trideset godina u Gundulićevoj ulici u Zagrebu. Na probi su se našli Igor Mladinić, Bojana Bošnjak i Sonja Gospodnetić, članovi Vokalnog ansambla Vatroslav Lisinski, dok su u dubrovačkom dijelu ekipe bili Ante Beno, Srđan Berdović i Vesna Matana.

Dunja Knebl

'Malo koga zanima koliko rada, vremena i novca treba uložiti da bi se napravili pjesma, album, spot i predstava'

- Radim paralelno na tri nova posve različita albuma. Prvi je album “Sonce”, koji će biti objavljen ove godine, a radi se o suradnji s riječkim glazbenikom, multiinstrumentalistom Zoranom Majstorovićem. I za njega i za mene to je neobična suradnja jer nismo nikad radili tako da u stvaranju glazbe sudjeluje gudački kvartet. Drugi album ima radni naziv “Rat u hrvatskim tradicijskim pjesmama”, a suradnik je Adam Semijalac, koji je izdao nevjerojatan album “Tanac za crnega vraga”, temeljen na višegodišnjem istraživanju naše glazbene tradicije. Na novom albumu radim već nekoliko godina. Započela sam ga prije sadašnje ratne situacije u svijetu. Treći album na kojem radim ujedno je i treći album na kojem surađujem s Rokom Margetom - kaže Dunja Knebl

– Željeli smo stvoriti ansambl u kojem ćemo svirati i pjevati renesansne skladbe, ali baš one koje se svima nama sviđaju. Naslijedili smo instrumente i kostime ansambla Andrea de Antiquis Consort koji je do tada vodio Mladinić, ali ubrzo smo se dogovorili da ne želimo imati voditelja i svi su članovi na sebe preuzeli dio odgovornosti za rad ansambla. Uskoro su se kao članovi pridružili Tibor Kuti, Ana Šabašov, Giovannino Raffanelli, Sandra Munić i Tomislav Vlahutin, a kasnije i brojni drugi – prisjeća se Sonja Gospodnetić, članica Ministrela koji će u nedjelju u Novinarskom domu u Zagrebu proslaviti trideseti rođendan.

– Ministrel smo osnovali jer nije bilo slobodnih mjesta u postojećem ansamblu za ranu glazbu (mislim da je u to doba u Zagrebu jedino Sintagma musicum bio aktivni ansambl za ranu glazbu). Ako si želio svirati ranu glazbu, morao si osnovati vlastiti ansambl. Minstrelu je zapravo prethodila grupa mlađih zaljubljenika u ranu glazbu koja se okupljala oko VA Vatroslav Lisinski koji je vodila Heda Gospodnetić. Tu su nastali prvi ansambli koji su svirali i instrumente, a postava ansambla bila je solistička – sjeća se Mladinić.

Foto: Ansambl Minstrel

– Ranom glazbom počela sam se baviti zbog toga što pruža veliku mogućnost za improvizaciju i kreativnost kako u svirci tako i u scenskom nastupu. Biti u Minstrelu znači biti pjevač, svirač, glumac i zabavljač. Svaki član svira više instrumenata i pjeva, pa na pozornici zna biti vrlo dinamično. Volim biti u renesansnoj haljini i igrati se starih vremena. U prvim godinama probe u Galeriji SC-a znale su trajati po šest sati, jer je bio uračunat i ručak u menzi i kava nakon probe. Kako su se životne okolnosti mijenjale i probe su postale zgusnutije – veli Vesna Matana koja se prisjetila i pjevača koji su djelovali u Ministrelu, a to su bili Tomislav Vlahutin, Jakša Primorac, Igor Peteh, Trpimir Matasović, Zlatan Sindičić, Luka Marohnić, Nenad Kosak, Goran Grčić, Ana Jembrek, Antonija Dunjko, Sonja Runje i Marcella Francesco. A tu su i gudači: Lada Magdalenić Morpurgo, Lea Sušanj Lujo, Marijana Vukovojac Dugan, lutnjisti Neven Hrustić, Pedro Abreu, Tvrtko Sarić, Darko Karajić i udaraljkaš Fran Krsto Šercar. U ulozi dvorske lude nastupe Minstrela često je upotpunjavala plesačica suvremenog plesa Katarina Đurđević.

– Kao pravi Minstreli, proputovali smo svijeta, svirali na festivalima, sajmovima, za mnoge državnike i diplomate, ali i za divnu zagrebačku publiku koja nas vjerno prati u ciklusu koncerata rane glazbe koji smo započeli 2016. u Viteškoj dvorani, a nastavili u Atelijeru Meštrović u Mletačkoj ulici. Neki članovi ansambla imaju svoje vlastite instrumente. Darko Karajić ima 30-ak raznih lutnji i sličnih trzalačkih instrumenata, a Lada Magdalenić Morpurgo svira na violini s autentičnim postavkama iz 17. stoljeća. Ansambl posjeduje čembalo, gambe, blok-flaute, kornamuze, udaraljke te redovno planira kupnju novih, potrebnih replika starih instrumenata. Instrumenti se nabavljaju prijavama na razne natječaje, a i održavanje je skupo – veli Sandra Munić. A kako je s nabavom nota?

– Na počecima smo note posuđivali i kopirali na Muzičkoj akademiji i iz privatnih fundusa. U to vrijeme kod nas su se izvodile odabrane skladbe Skjavetića i Lukačića pa su, primjerice, Jelićeve skladbe iz Parnassie Militie, Bosančeve frottole i pjesme iz Pavlinske pjesmarice publici tada bile gotovo nepoznate. Minstrel je na poziv producenta Klausa L. Neumanna snimio nosač zvuka "Vaghe Ninfe" s djelima hrvatskih skladatelja iz doba renesanse i ranog baroka u kölnskom studiju WDR-a. Danas su nam dostupni digitalni ispisi raznih zbornika iz cijelog svijeta što nas je potaknulo na istraživanje repertoara i pripremu tematskih koncerata. U stalnoj potrazi za novim, rijetko ili nikada izvođenim skladbama, npr. u ciklusu Frottola ritrovara, izvodili smo frottole koje su doživjele ponovno rođenje nakon 500-tinjak godina. U četiri koncerta pod nazivom Zlatno runo oživili smo ranu glazbu Novog svijeta/Južne Amerike. Na slavljeničkom koncertu izvest ćemo odabrane pjesme iz tog ciklusa i djela iz talijanske renesanse – otkriva S. Munić.

Od zanimljivijih projekata izdvojila je i večer skladbi Johna Dowlanda koje su izveli s glumcem Nikšom Kušeljem te program Ale & Tobacco koji su izveli s plesnim studijem za povijesne plesove Divertimento i pedagoginjom Vlastom Rittig, sa skladbama iz engleskih pubova iz 17. stoljeća. U pripremi je program Un Aria di Danza koji će predstaviti najljepše povijesne plesove Italije.

– Kam Pavel putuješ, Il Viaggio Adriatico programi su s odabranim skladbama hrvatske rane glazbe uglavnom s područja Istre i Dalmacije. Program koji smo osmislili i aranžirali isključivo s djelima hrvatskih skladatelja je program koji često izvodimo u inozemstvu. Tako je bilo i u Litvi gdje smo nastupili u Vilniusu – kaže S. Munić. A koliko je rana glazba u nas popularna?

Foto: Ansambl Minstrel

– Kod nas je rana glazba egzotika, umjesto da bude kao i bilo koja druga klasična glazba prošlih vremena, glazba na kojoj se sagradila sva ostala glazba Zapada – veli Mladinić. U posljednje vrijeme Ministrel nastupa i na imanju Vinkovec.

– ETI Vinkovec je privatno imanje i centar za obrazovanje za koji sam i privatno vezana jer smo prije osam godina na inicijativu Ksenije Burić (koja je profesorica i muzikoterapeutkinja našem autističnom sinu Laurencu) i Branka Meštrića s našom obitelji Morpurgo krenuli u projekt s idejom da stvorimo mjesto gdje bi roditelji s djecom s posebnim potrebama boravili uz glazbu i glazbenu terapiju. Nakon niza godina Ksenija i Branko su došli na ideju da na imanju izgrade i drvenu koncertnu dvoranu. Bila nam je čast ne samo svirati za publiku koja se nikad u životu nije susrela s ranom glazbom već i održati radionicu i koncert za osobe s poteškoćama u razvoju. Rana glazba je glazba koja traži improvizaciju i spontanost, a to je u slučaju ovakvih radionica od najveće važnosti. Ansambl se na licu mjesta može prilagoditi sudionicima u smislu ritma, duljine i forme neke skladbe. Osim što je takav način izvođenja zabavan i terapeutski, daje i puni smisao samom izvođenju glazbe – kaže nam Lada Magdalenić Morpurgo, koja je i voditeljica Minstrela, iako je ovo ansambl u kojem nema hijerarhije.

– "Gozba, smijeh, igra i veselje, ja sam ovaj val i ova planina; svi ovdje imaju spremne zahvale, nema mjesta za dvoličnost, tugu i dosadu" stihovi su iz naslovne pjesme Festa, riso, gioco e gioa obljetničkog koncerta, koji smo zamislili kao igru i veselje, a upravo su igra i veselje ono što nas pokreće već 30 godina – zaključuje S. Munić. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.