Kvalitetno i atraktivno osvjetljenje kuhinje

03.06.2009.
u 12:09
Pogledaj originalni članak

Kuhinja, a osobito njen radni dio, trebaju biti kvalitetno osvijetljeni. Prirodna i umjetna rasvjeta nužne su kako bi se što brže i preciznije obavili poslovi u tom prostoru, ali i zbog stvaranja atmosfere.

Radna i stambena
Osnovno pravilo pri postavljanju rasvjete u kuhinji jest izbjegavati pozicije na kojima bi moglo doći do zasjenjenja radne plohe vlastitim tijelom, odnosno primjena frontalne postave rasvjete u odnosu na radnu plohu. Kako bi se ispunili ovi zahtjevi, rasvjetna tijela mogu biti integrirana u donju bazu gornjih elemenata ili postavljena na zid ispod njih.

Kuhinja može biti radna, ako se u njoj obavljaju samo radni procesi, ili stambena, ako se u istom prostoru, uz pripremu hrane, ona i poslužuje. Rješavanje rasvjete u ta dva tipa kuhinje istovjetno je kad je riječ o zadovoljavanju kriterija za osvjetljenje radnih ploha, ali različito u atraktivnosti i konačnom efektu, koji u stambenoj kuhinji mora biti apsolutno naglašen.

Radne kuhinje su najčešće sastavni dio manjih stanova te svojom kvadraturom ne zauzimaju puno prostora. Ovakve kuhinje uglavnom nemaju prirodnu rasvjetu, pa umjetna treba biti postavljena tako da zadovolji sve potrebe i olakša radni proces.

Središnja rasvjeta
Središnja je rasvjeta ovakvog prostora nužna, ali se preporučuje da joj oblik i dimenzije budu diskretni. Malim prostorom nužno će dominirati kuhinjski elementi pa će centralno postavljeno rasvjetno tijelo na stropu biti potpuno nezamjetljivo. Njegova uloga je isključivo funkcionalna.

Radne plohe poželjno je osvijetliti dodatnom rasvjetom postavljenom na zidove ili gornje elemente. Dekorativna rasvjeta ovakvog tipa kuhinje ovisi isključivo o njenu položaju u stanu. Vizualni kontakt s blagovaonicom ili boravkom otvara mogućnosti za poigravanje svjetlosnim efektima smještenima po gornjem rubu kuhinje i rasvjetom skrivenom u vratima kuhinjskih elemenata.

Pogledajte na vecernji.hr