Čekaj, čekaj, prvo selfie!

2015. je više osoba poginulo snimajući selfije nego od napada morskih pasa

Foto: Rusko Ministarstvo unutarnjih poslova
2015. je više osoba poginulo snimajući selfije nego od napada morskih pasa
03.05.2016.
u 11:48
Kažu da je potreba za snimanjem velikog broja selfieja povezana s povišenim narcizmom. Pa što točno pokreće ljude na takvo ponašanje?
Pogledaj originalni članak

Selfie ili autoportretiranje predstavlja oblik prezentiranja ili predstavljanja sebe u fizičkom smislu. Tako promatrano, ta potreba sasvim je prirodna, svojstvena čovjeku i u njoj nema ničeg posebnog, objašnjava Ines Denona, klinička psihologinja i psihoterapeutkinja.

2003. godine Sony Ericsson je izbacio prvi mobitel s prednjom kamerom koja je olakšala fotografiranje selfieja

Ovakva se potreba posebno pojavljuje u vrijeme puberteta te je tinejdžerima posebno važno kakvu sliku ostavljaju i koliku će ona popularnost postići. Problem nastaje kada potreba za ovakvim načinom prezentiranja zaokuplja sve misli i pažnju osobe te tako narušava njezinu psihičku stabilnost i svakodnevno funkcioniranje.

2013. je bila godina selfieja – prvi put je riječ selfie ušla u Oxfordski rječnik te je proglašena riječju godine

Dosadašnja istraživanja su pokazala da je potreba za snimanjem velikog broja selfieja povezana s visokim stupnjem narcizma, ali i s ostalim psihopatološkim crtama ličnosti. Iako su selfiji na sličan način povezani sa psihičkim osobinama i kod muškaraca i kod žena, kod žena ipak nalazimo veću sklonost kontroliranju svog vanjskog izgleda i tendenciju objavljivanja fotografija sa savršenim izgledom ne samo lica, već i tijela.

Ako su naše potrebe i način samoprezentiranja u skladu s našom stvarnom prirodom onda objavljivanje fotografija samo po sebi ne bi smjelo značajnije govoriti o smanjenom samopouzdanju. Međutim, ako želimo imati stvari pod svojom kontrolom, uvijek izgledati savršeno, opterećivati se brojem lajkova i slično, onda je vjerojatno moguće da na taj način želimo dokazati svoju vrijednost, odnosno da nemamo istinsku vjeru u sebe i ono kakvi jesmo.

2015. je više osoba poginulo snimajući selfije nego od napada morskih pasa

Više o selfiemaniji saznajte u magazinu Moje zdravlje. Uz to saznajte i sve o movement jogi – novom hitu u vježbanju. Upoznajte Vannu, lice s naslovnice koja nam je otkrila svoj recept za mladolik izgled i još mnogo toga. A donosimo vam i dar – Superfoods zobenu kašu s jabukama, cimetom i chia sjemenkama.

Svoj primjerak magazina potražite već danas na svim kiosicma za samo 14 kuna.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.