Vrućina, žega, suncobran na plaži i naravno – nekoliko kockica leda u piću.
Ima li boljeg scenarija za vruće ljetne dane?
No, što se doista nalazi u kockicama leda?
Ekipa s The Huffington Posta tražila je dr. Pritisha Tosha, stručnjaka za zarazne bolesti s klinike Mayo i Martina Bucknavagea sa sveučilišta Pennsylvania State University da objasne koje opasnosti vrebaju iz kockica leda.
1. Bakterije
Kockice leda mogu biti zagađene kada su napravljene od zagađene vode. Čistoća se vode provjerava, ali voda se može zagaditi i u uređajima za pravljenje leda.
Studija iz 2011. godine u Las Vegasu utvrdila je da 33,3 posto uzoraka leda uzetih iz ledomata ugostiteljskih objekata ima više bakterija nego što je dopušteno za pitku vodu, a 72,2 posto uzoraka bilo je pozitivno na koliformnu bakteriju.
Nije neobično, slažu se ovi stručnjaci, da se razne bakterije razmnože u ledomatima, ali i kućnim ledenicama.
Najgori je problem, kaže dr. Tosh, što se zaraza s leda može proširiti na druge namirnice poput mesa.
Trebalo bi stoga provjeravati sanitarnu ispravnost ledomata, kao i bilo kojih drugih uređaja koji su u doticaju s hranom i pićem.
2. Plijesan
Najveći je ipak problem s plijesni. Plijesan se naime, kaže Bucknavage, prečesto može pronaći u ledomatima restorana, a može nastati i u kućnim zamrzivačima. Naravno, niska temperatura u zamrzivačima otežava razvoj plijesni, a problem nastaje kad se zamrzivač često isključuje iz struje ili ako ga isključite tijekom zime u ljetnoj vikendici.
Vlasnici ugostiteljskih objekata trebali bi se pobrinuti da svoje ledomate očiste nekoliko puta godišnje, a isto vrijedi i za kućnu uporabu. – Ako vam je zamrzivač neko vrijeme bio isključen, morali biste prije uporabe očistiti ledomat, kaže Bucknavage.
Zato, prije nego što uključite uređaj kad dođete na more, sve prvo dobro očistite.
3. Iz leda vreba sve što je bilo i na rukama
U SAD-u je 15-godišnji momak preminuo od bakterija iz zaraženog leda, a to se moglo spriječiti pranjem ruku. Debra Huffman, mikrobiologinja sa sveučilišta South Florida nakon te tragedije kazala je za NBC da većina osoba nije svjesna rizika da se zbog nepranja ruku može umrijeti.
– Većina ne vidi u čemu je problem. Ruke neće izgledati ni mirisati čudno. To su mikroskopski male opasnosti koje ne možete vidjeti. Zato je važno oprati ruke, navela je. Ako ste zagrabili led žlicom, a prije toga niste oprali ruke, moguće je da na kockice leda prijeđu kojekakvi mikroorganizmi koji su vam na rukama.
Perete li ruke prije nego što ćete si uliti piće u čašu i rashladiti ga kockicama leda? Vjerojatno ne, a trebali biste.
>>Opasnost za zdravlje: Ne perite sirovu piletinu prije pripremanja
>>Kako iscijediti limun i spriječiti da mlijeko zakipi? Briljantne ideje za kuhinjske probleme
Ovo je po gluposti na tragu onoga sa pranjem piletine, a vjerujem da je i isti autor.