dizajnerski profil

Alber Elbaz: Lanvin je prije mene bio samo veliko ime bez sadržaja

Foto: arhiva
Alber Elbaz: Lanvin je prije mene bio samo veliko ime bez sadržaja
01.04.2012.
u 08:00
Nakon što je zanat iskovao u nekim od najpoznatijih modnih kuća poput Guy Larochea i YSL-a, izraelski dizajner Alber Elbaz prije deset godina došao je na čelo Lanvina i preporodio najstariju svjetsku couture kuću
Pogledaj originalni članak

 Logo Lanvina, najstarije svjetske couture modne kuće, pokazuje majku i kćer kako se drže za ruke.

Većini dizajnera danas takva slika prešarmantna je i možda preiskrena za svijet visoke mode, no Alberu Elbazu, koji je preuzeo ovaj francuski brend 2001., logo je savršeno opisao ono što je imao na umu. 10 godina kasnije, žene - mlade, stare, mršave i one s oblinama, bogate i manje bogate, sve su one zaljubljene u Lanvin.

Alber, rođen u Casablanci, odrastao u Izraelu, oduvijek je pokazivao talent za žensku modu. “Imao sam sedam ili osam godina kad sam odlučio skicirati što moja učiteljica nosi svaki dan. Na kraju godine predao sam joj bilježnicu sa svim njezinim outfitima. Skiciranje haljina je meni bila zemlja mašte i snova. U svojoj maloj sobici zamišljao sam neki drugi svijet. Pariz, na primjer”, prisjeća se simpatični Alber.

Posljednjih 10 godina u Lanvinu polako je gradio imidž jedne luksuzne i ženstvene modne kuće i priznaje kako je konačno uspio. “Ljudi znaju reći kako si u modi jedan dan in, a drugi - out. Ne slažem se s tim. Ta zamka postoji za cure trenutka koje imaju taj neki look koji je u tom trenu moderan, no smisao mode je dugoročnost i dobar rad. Nije u pitanju pobjeda ili poraz, već sam proces”, objasnio je svoj stav.

Alber je na modnoj sceni doista dugovječan - počeo je raditi 1987. u studiju Geoffreya Beenea, a prije Lanvina bio je dio Guy Larochea i Yves Saint Laurenta. Do sada je za svoj rad dobio niz nagrada, a jedno od najvećih priznanja bila mu je izrada kolekcije za H&M koja je rasprodana u trenu. “Biti komercijalan meni ne znači ništa loše. To je uostalom sama bit dizajna - dizajn je vid umjetnosti i stvaranja, ali i objekt koji morate nekako koristiti. Sve na kraju mora biti korisno”, objasnio je pedesetogodišnji dizajner.     

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.