OPREZ

Znanstvenici po ovom pitanju ne čine ništa 30 godina, posljedice bi mogle biti pogubne!

Foto: Thinkstock
Foto: Reuters
Larvae of Aedes aegypti mosquito is seen in a research area to help prevent the spread of Zika virus and other mosquito-borne diseases, at the entomology department of the Minister of Public Health, in Guatemala City, Guatemala January 28, 2016. REUTERS/J
Foto: Shutterstock
Virusi, laboratoriji
Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
MERS virus
Liječnici
21.11.2017.
u 11:15
Ako ne dođe do promjene, očekuje se 10 milijuna smrtnih slučajeva do 2050. godine!
Pogledaj originalni članak

Već trideset godina nije proizveden nijedan novi antibiotik koji bi bio efikasan u borbi protiv bolničkih, multirezistentnih bakterija. Zato smo došli u situaciju da infekcije koje su do jučer bile lako rješive, poput upale pluća ili gonoreje, danas postaju terapijski nerješivi problemi.

Nedostatak novih formula kada su antibiotici u pitanju, još jedan je od razloga zašto ovi lijekovi više ne djeluju, toliko da i banalne infekcije mogu biti smrtonosne. Predsjednica Europskog udruženja dječjih farmakologa, prof. dr Milica Bajčetić iz Instituta za farmakologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu kaže da je otpornost bakterija na antibiotike gorući problem.

- Otkriće novih antibiotika i obuzdavanje rastuće rezistencije na postojeće antibiotike je pitanje života ili smrti. U suprotnom očekuje se 10 milijuna smrtnih slučajeva do 2050. godine - upozorava prof. dr Bajčetić, koja je inače i član Radne grupe za racionalnu upotrebu antibiotika Ministarstva zdravlja, piše blic.

Ona objašnjava da je problem u tome što razvoj novih antibiotika nije financijski atraktivan za farmaceutske kompanije i upravo zbog toga 30 godina nemamo nijednu novu klasu antibiotika koji bi bili efikasni u borbi protiv bolničkih multirezistentnih uzročnika. Poređenja radi, za srčane bolesti svake godine farmaceutska industrija razvije neki novi medikament.

- Kampanja za racionalnu upotrebu antibiotika koja se sprovodi širom sveta, pa i u Srbiji, samo je utjecala na smanjenje prometa antibiotika, kao i zarade farmaceutskog tržišta. Sve to je dodatno nepovoljno utjecalo na razvoj novih lijekova - objašnjava prof. dr Bajčetić.

Foto: Thinkstock
Seks
Foto: Thinkstock
Seks
Foto: Thinkstock
Seks
Foto: Thinkstock
Seks
Foto: Thinkstock
Seks
Foto: Thinkstock
seks, orgazam
Foto: Thinkstock
Seks
Foto: Thinkstock
seks
Foto: Thinkstock
Seks
Foto: Thinkstock
Seks

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

CA
Cafa
10:27 21.11.2017.

Ima dosta tupih članaka o zdravlju, ali ovaj nije šala. Ako antibiotici prestanu funkcionirati, što se očekuje ako ovako nastavimo, bit će gadno jer ćemo ući u eru gdje bolesti zbog kojih danas ni ne trepneš postaju neizlječive, kronične i smrtonosne. A sve to zbog bakica koje piju antibiotike za virusne upale, zbog roditelja koji djeci daju antibiotike za svaki slučaj, i naravno zbog mesne industrije koja kljuka stoku antibioticima da se ne razboli, pa onda ti antibiotici završe i u našem tijelu. Bit će gadno, a prognoza od 10 milijuna smrtnih slučajeva je vrlo konzervativna. Bit će gore od toga, i neće biti povratka.