Kada je njemačka revolucionarka Clara Zetkin davne 1910. godine na prvoj međunarodnoj ženskoj konferenciji predložila obilježavanje Međunarodnog dana žena, nepovratno je ideološki obojila taj dan. Socijalisti i komunisti su ga prihvatili i pretvorili gotovo u državni praznik, dok na kapitalističkom zapadu nikada nije ozbiljno prihvaćen.
Slavili i muškarci
Kako je Hrvatska preživjela komunističku fazu, a onda i tranziciju u kapitalizam, tako se mijenjao odnos politike i društva prema tom prazniku. Za vrijeme socijalizma Dan žena nisu s nestrpljenjem čekale samo žene nego i muškarci. Na posao su dolazili manje da bi radili, a više zbog proslave.
To je značilo prigodni domjenak koji je organizirao direktor (koji je uglavnom bio muškarac), neizostavnu pijanku te obvezan karanfil. Tuđman je devedesetih pokušao nametnuti Majčin dan umjesto 8. ožujka, dok je marketinška industrija uz pomoć svih mogućih trikova forsirala Valentinovo. Tek su rijetki ljevičari ostali dosljedni. Pokušavali su zadržati sjećanje na praznik koji je progovarao o neravnopravnom položaju žena. Na kraju smo ostali bez Dana žena, a da zauzvrat nismo dobili nešto novo što bi bilo posebno vrijedno.
U posljednjih nekoliko godina polako se vraća u modu proslava Dana žena. U tome prednjače političari s lijevog političkog spektra kojima je to zgodna prilika da se pokažu kao zagovornici ženskih prava i ravnopravnosti spolova. Posebno je agilan zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji već godinama na Jelačićevu trgu dijeli crvene ruže zagrebačkim pucama. Zanimljivo je da i političari s desnice polako prihvaćaju Dan žena, ali obično naglašavaju da se odriču njegove ideološke prtljage. Jedan od čelnika konzervativnog Saveza za Hrvatsku dr. Milan Kujundžić smatra da neovisno o ideološkim konotacijama treba njegovati 8. ožujka s povijesnog i kulturološkog aspekta.
Svejedno taj dan neće posebno proslaviti sa suprugom, ali to ne znači da joj neće pokloniti cvijeće. Smatra da dan Dan žena treba gledati izvan konteksta negativnih konotacija koje je 8. ožujka imao za vrijeme komunizma. Vođa laburista Dragutin Lesar ističe da 8. ožujka u ovome trenutku mora poslužiti kao podsjetnik na ravnopravnost spolova.
Bez žena, život je nezamisliv. Carstva su padala zbog žena. Žena je vrag bez kojeg ne možemo.
Više razumijevanja
To se posebno odnosi na rukovodeće političke i gospodarske pozicije. Ističe da na ravnopravnost žena treba misliti svaki dan, a za 8. ožujka malo jače, smislenije, pažljivije i s više razumijevanja. Ministar turizma Darko Lorencin ovom prigodom želi naglasiti onu staru izreku da žena drži tri kuta kuće, pa je ljepšem spolu njihov dan čestitao poželjevši da im svaki dan bude – Dan žena.
– Kod nas doma sa svojim se muško-ženskim ulogama supruga i ja dopunjujemo, a u obiteljskim obavezama izmjenjujemo – rekao je Lorencin ne otkrivši kako će supruzi čestitati Dan žena.
Predsjednik Ivo Josipović organizira veliki skup na kojemu će se raspravljati o razlozima zbog kojih je još vrlo malo žena na najvišim pozicijama u politici i gospodarstvu. Iako su u zadnjih nekoliko desetljeća učinjeni veliki pomaci u ostvarivanju ravnopravnosti žena, one još uvijek nisu ravnopravno zastupljene na najvišim pozicijama odlučivanja.
S Pantovčaka poručuju da predsjednik Ivo Josipović čvrsto podržava ravnopravnost žena kao i njihovu veću zastupljenost na vodećim pozicijama u Hrvatskoj te je s tim ciljem i organizirao raspravu. Žene su danas neusporedivo ravnopravnije nego prije 100 godina kada ja Clara Zetkin utemeljila Dan žena, ali svejedno još uvijek živimo u muškom svijetu.
bandić je opet zaboravio bedž maršala na reveru..