AVANTURA

Biciklom i kajakom kroz divljine Zagore

06.06.2002.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

Čak 150 kilometara kroz divljinu južne Dalmacije i Dalmatinske zagore pokušat će idućega vikenda na pustolovnoj utrci "100 Dalmatinaca" svladati 80 avanturista iz cijele Europe. Natjecatelje očekuje 40 sati neprekidna testiranja planinarskih, veslačkih, alpinističkih i biciklističkih vještina. Utrka se održava prvi put, a organizatori - najbolji hrvatski alpinist Joško Božić i pustolov Šimun Cimerman - željeli bi da ovaj avanturistički spektakl postane tradicionalan.

Pustolovna utrka povezuje različite sportove u prirodi. Na što sve natjecatelji moraju biti spremni?

- Testirat će se izdržljivost maratonskim veslanjem kajaka po moru i rijeci. Planinarenjem, te spuštanjem i penjanjem po užadi osvajat će vrlo stjenovite predjele. Vozit će brdske bicikle, te će svladavati kanjone i oštre obalne grebene. Nakon starta u Vrgorcu, natjecatelji će prolaziti dolinom Neretve, kroz Metković, Opuzen, Ploče, te makarskom rivijerom.

Mogu li vas omesti vjetar i kiša?

- Dnevna temperatura može varirati od 20 do 35 stupnjeva. No za noćnog prolaska planinskim predjelima temperatura može pasti i ispod 10 Celzijevih stupnjeva. Procijenimo li da su vremenske prilike previše opasne za sudionike, mijenjat ćemo smjer i discipline tijekom natjecanja.

Stignu li natjecatelji uopće jesti tijekom utrke koja traje 40 sati bez prestanka?

- Sami se moraju pobrinuti za zalihe hrane potrebne za preživljavanje. Uglavnom se koriste vlastitim sposobnostima snalaženja u divljini. Hranu i propisanu opremu stalno nose sa sobom. Jedini je problem voda, no pobrinut ćemo se da je ima dovoljno na kontrolnim točkama.

Što je potrebno za uspjeh?

- Najvažnija je suradnja svih četiriju članova ekipe. Jer, ne može li netko iz tima nastaviti utrku, cijela će ekipa biti diskvalificirana. Važni su, dakle, fizička pripremljenost, planiranje opreme, hrane i odmora, te orijentacija po svim terenima i vremenskim uvjetima.

Izazivanje prirode katkad može biti vrlo opasno. Kako ćete reagirati u slučaju nesreće?

- Imamo sigurnosnu i logističku potporu lokalnih domova zdravlja, ministarstava obrane i unutarnjih poslova, kao i Gorske službe spašavanja.

Koja je glavna ideja ovog pustolovnog spektakla?

- Želimo da utrka u Dalmaciji postane tradicionalna i da Hrvatska postane nezaobilazna destinacija za pustolovne sportove u Europi. Time bismo obogatili i turističku ponudu jer imamo izvanredan prirodni potencijal i šteta je ne iskoristiti ga.

Tanja Kraljić

'BILO JE NEPODNOŠLJIVO'

Srpska glumica bez zadrške popljuvala Split! Živjela u Hrvatskoj 7 godina pa se nezadovoljna vratila u Srbiju

Srpska glumica Ana Franić bez zadrške je opisala svoj boravak u jednom od najljepših dalmatinskih gradova. - Živjeti u Splitu, živjeti u bilo kojem primorskom mjestu znači naviknuti se na jedan život kakav mi ovdje ne poznajemo, na jednu potpunu učmalost manje sredine - kazala je te dodala kako joj je boravak u gradu koji broji više od 160 tisuća stanovnika bio "apsolutno nepodnošljiv".

Pogledajte na vecernji.hr