Borba protiv alergena

Borite se s alergijama? Ovih osam savjeta za čišćenje doma mogu pomoći

Foto: pixabay
Borite se s alergijama? Ovih osam savjeta za čišćenje doma mogu pomoći
27.02.2023.
u 09:30
Slijedite ovih osam savjeta kako biste očistili pelud, grinje i prašinu iz doma te napokon uživali punim plućima u vaša četiri zida.
Pogledaj originalni članak

Ako vi ili netko u vašem domu pati od cjelogodišnjih ili sezonskih alergija ili astme, ovih osam savjeta za čišćenje pomoći će vam da smanjite ili uklonite alergene iz vašeg doma, prenosi Real Simple.

1. Pažljivo odaberite svoj usisivač

Vrsta usisavača koji kupite čini veliku razliku u smanjenju alergena. Odlučite se za usisivač s HEPA filtrom za sitne čestice ili upotrijebite dvostruku vrećicu da uhvatite što više čestica. Usisavač bez vrećice, koji ima zapečaćenu stanicu za čišćenje koja automatski prazni spremnik za sakupljanje (a možete lako ukloniti i oprati spremnik), također je dobar izbor. Ako je vaš cilj izbjegavanje alergena, razmislite o robotskom sustavu za usisavanje i brisanje koji nudi kontinuirano noćno čišćenje dok niste u sobi. Još jedna mogućnost koju vrijedi istražiti je usisavač za dezinfekciju alergena na tkanini koji koristi ultraljubičasto svjetlo za ubijanje grinja i bakterija, a zatim dvostruki sustav filtracije za uklanjanje 99,9% uzročnika s površina tkanine.

Spavate na pamučnim jastučnicama? Nakon ovoga vjerojatno više nećete:

Foto: screenshot/facebook
Foto: Thinkstock
Žena u donjem rublju
Foto: screenshot/facebook
spavanje
Foto: Shutterstock
Foto: Thinkstcok

2. Zaštiti se

Odlučite se za jednokratne ili perive maske. Izbjegavajte rukavice od lateksa, umjesto toga odaberite gumene rukavice s pamučnom podstavom kako biste spriječili iritaciju kože.

3. Operite krpe od mikrovlakana

Krpe od mikrovlakana, osobito kada su navlažene, bolje privlače prašinu od pamučnih ili papirnatih ručnika, što ih čini dobrim izborom za čišćenje svih vrsta površina. Međutim, zbog toga ih je potrebno temeljito prati u vrućoj vodi. Slično tome, perite sve krpe nakon svake uporabe. Potražite alate za brisanje s uklonjivim glavama koje možete baciti u perilicu.

4. Koristite maramice za jednokratnu upotrebu

Sintetičke maramice i štapići za prašinu privlače prašinu i stvaraju statički spoj koji će zadržati prašinu sve dok se nakon svake upotrebe ne odloži u smeće.

5. Čitajte naljepnice

Za pranje rublja odaberite deterdžente i druge proizvode za uklanjanje mrlja koji su bez boja i mirisa. Istraživanja su pokazala da je boja često krivac za iritaciju kože. Za čišćenje potražite sredstva za čišćenje bez mirisa i koristite prirodne proizvode poput destiliranog bijelog octa, sode bikarbone i soka od limuna.

6. Usredotočite se na krevete i posteljinu

Operite plahte, jastučnice i pokrivače barem jednom tjedno u vrućoj vodi. Ako ste alergični, nikada ne vješajte posteljinu vani da se suši. Vanjska će pelud sigurno završiti na vašim plahtama. Odaberite perive prekrivače i stavite jastuke, madrace i opruge u kutije otporne na grinje.

7. Riješite se plijesni

Zaustavite i uklonite rast plijesni, osobito u kupaonicama, domaćim ili komercijalnim sredstvima za čišćenje. Uvijek pažljivo pročitajte upute i nikada ne miješajte različite kemikalije. Steknite naviku uključivanja ventilatora ili otvaranja prozora kad se kupate ili tuširate. Nakon svake uporabe kadu ili tuš kabinu osušite ručnikom. Uvijek objesite ručnike da se osuše i često perite posteljinu kako biste spriječili rast plijesni.

8. Izbjegavajte iritiranje kože

Nažalost, neki proizvodi za čišćenje mogu iritirati kožu i uzrokovati iste simptome kao alergeni. Odaberite proizvode za čišćenje koji sadrže najmanje mogućih kemikalija i ograničite izloženost ovim potencijalno iritirajućim kemikalijama:

  • Amonijak
  • D-limonen
  • Formaldehid
  • Natrijev hipoklorit
  • Natrijev lauril sulfat

Više načina za smanjenje alergena

Osim dobrog, redovitog čišćenja, možete dodatno smanjiti alergene pomoću sljedećih strategija.

  • Kontrolirajte unutarnju temperaturu i vlagu

Grinje i spore plijesni bujaju na vrućini i vlazi. Održavanjem temperature između 20 i 22⁰C te razine vlažnosti ne veće od 50 posto, možete smanjiti njihov rast.

  • Koristite filtere sitnih čestica

Održavajte i redovno servisirajte svoje sustave centralnog grijanja i hlađenja te klima uređaje u sobama. Promijenite ili očistite sve filtre mjesečno.

  • Uklonite što je više moguće tepiha

Postavite pločice ili podove od tvrdog drva. Odaberite prostirke koje se mogu prati, jer tepisi su savršeno leglo za skupljanje alergena.

  • I na vratima može biti alergena

Barem jednom tjedno očistite vanjske ulaze metenjem ili ispiranjem peludi. Neka svi u obitelji izuju cipele prije ulaska u kuću. Držite jakne u hodniku, radije nego u spavaćoj sobi kako biste spriječili pelud.

  • Ljubimce držite vani što je više moguće

Kupajte kućne ljubimce barem jednom tjedno i perite njihovu posteljinu jednom tjedno. Držite kućne ljubimce izvan spavaće sobe i kreveta.

  • Suzbijajte štetnike

Za rješavanje glodavaca i insekata koristite zamke ili profesionalne istrebljivače. Zatvorite sve pukotine koje im mogu omogućiti ulazak u vaš dom.

  • Zabranite pušenje u kući

Pasivni i zaostali dim mogu biti alergeni.

  • Zaštite biljke

Ako imate biljke, pokrijte tlo ukrasnim kamenjem kako biste spriječili prirodne plijesni koje mogu rasti u vlažnom tlu. Umjetne biljke treba jednom tjedno brisati od prašine i povremeno ih tuširati kako bi se uklonila prašina.

Stručnjakinja podijelila recept za otopinu koja prašinu drži dalje od namještaja i do mjesec dana:

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.