Britanski Guardian ima samo riječi hvale kada je riječ o hrvatskoj obali i otocima. Upravo ovi otočići, od kojih je većina slabo naseljena i ne toliko posjećena, posve će vas osvojiti. Prekrasne plaže savršene su za duge šetnje i vožnje brodom...
1. Lopud
Udaljen je sat vremena trajektom od Dubrovnika, a broji samo 220 stanovnika, s površinom nešto manjom od 5 km2. Ovaj je otok sasvim drugi svijet u usporedbi sa životom u gradu. Panoramski pogledi pružaju se na planine i duboko plavo more te elafitski arhipelag sve do kopna...
2. Sveti Nikola
Sveti Nikola ujedno je i najsjeverniji hrvatski otok, zamotan u šumu borova, a okružen s dva kilometra kristalno čiste obale. Otok je nenaseljen, no svatko ga može posjetiti brodom iz Poreča. Na njemu je hotelski resort izgrađen 2015., a cijeli otok nekad je bio u privatnom vlasništvu venecijanske trgovačke obitelji. Imućna je obitelj sagradila elegantan dvorac i restaurirala svjetionik iz 14. stoljeća koji je ujedno i najstariji hrvatski svjetionik. Uz ronjenje, posjetitelje će obradovati i delfini!
3. Veliki Brijun
Nakon smrti jugoslavenskog predsjednika Tita, njegovo je omiljeno ljetovalište – arhipelag prenamijenjeno u nacionalni park. Do otoka se dolazi trajektom iz Fažane za dvadesetak minuta. Nije nastanjen, pa je prava mala oaza mira kad trajekti odu.
Ovdje se može mnogo toga istraživati, uključujući otiske dinosaura, ostatke starog Rima, botanički vrt, ornitološki park, ali i golf-teren s 18 rupa izgrađen prije stotinu godina. Tu je i safari park s egzotičnim životinjama koje je dobio Tito. Među njima je i slon Lanka, jedan od dva koje je dobio od Indire Gandhi.
4. Susak
Udaljen je trosatnom vožnjom iz Rijeke, a jedinstven je jer je sav pjeskovit. Nema čak ni ceste, već samo mekane staze. Na njemu živi manje od 150 ljudi.
5. Silba
Na ovom otoku nema ni hotela ni automobila. Ne može se voziti čak ni bicikl! Razlog je jednostavan – lokalno stanovništvo želi očuvati svoj mir. Otok je udaljen sat i pol vožnje katamaranom od Zadra, a plaže su idealne za kupanje i ronjenje.
6. Kornat
Kornatski arhipelag čini 89 otočića, a ujedno je i nacionalni park. Smješteni južno od Zadra, prekriveni su maslinama, smokvama i kaduljom. Zemlja i vode glavnog otoka Kornata zaštićene su i postoji samo devet zona za ronjenje.
7. Šolta
Iako se vidi iz Splita, Šolta ne broji puno posjetitelja. Gradić Maslinica bivše je ribarsko selo, okruženo borovom šumom i okrunjeno utvrdom iz 18. stoljeća koja je pretvorena u luksuzni hotel s najdivnijim pogledom. Otok je idealan za gurmane koji će uživati u odličnom ekstradjevičanskom maslinovom ulju, grožđu, vinu i medu.
8. Sveti Klement
Sveti Klement smjestio se na samo pet minuta vožnje od Hvara. Ovaj je otočić davne 1906. botaničar Eugen Meneghello pretvorio u svoj tajni vrt posadivši ovdje ružmarin, lavandu i ljiljane. Uskoro je otvorio i kuću za goste, a danas je to kompleks bungalova kojima upravljaju njegovi unuci.
9. Biševo
Biševo se smjestilo južno od Visa, površinom nije veće od 6 km2. Biševo je najpoznatije po svojoj Modroj špilji do koje se dolazi kroz mali otvor u otoku. Špilju je idealno posjetiti ujutro kako biste uživali u maksimalnoj modrini.
10. Proizd
Proizd je smješten na zapadnoj strani Korčule i potpuno nenaseljen, a time i idealan za izbjegavanje ljetne gužve. Diči se prekrasnim šetnicama, a do otoka možete doći brodom iz Vele Luke na Korčuli.
Mi to znamo,ja barem znam,najbolje je npr.na Dugi otok s biciklom i uživati par dana,isto i na ostale ako se može,smije,npr.na Sibu se ne smije niti biciklom