Aplikacija će pomoći liječnicima da u svega nekoliko trenutaka dijagnosticiraju zaraznu bolest iz pacijentova daha
Ako ga nemate, kao da ste iz prošlog stoljeća. Smartphoneovi su najprodavaniji gadgeti na cijelom svijetu i svakim ih danom koristi više ljudi. Popularne su i aplikacije koje su sve kreativnije i, zapravo, čudnije. U posljednje se vrijeme priča o jednoj medicinskoj koja bi uskoro trebala imati svoju premijeru.
Na njoj rade kemičari i drugi stručnjaci sa kalifornijskog Instituta za tehnologiju.
Radi se o svojevrsnom "elektronskom nosu", odnoso aplikaciji koja bi simulirala funkciju ljudskog nosa i prepoznati mirise.
Na taj bi način liječnici, ali i laici - ako se zaista realizira komercijalna aplikacija za smartphoneove - mogli iz daha pacijenta na licu mjesta provjeriti pate li od neke zarazne bolesti, primjerice tuberkuloze.
- Ne morate slati uzorke u laboratorij, već odmah možete početi s liječenjem. Ovo bi imalo velik utjecaj na ljudske živote - rekla je Heather McCraig, studentica koja radi na aplikaciji.
Ako ga nemate, kao da ste iz prošlog stoljeća. Smartphonei su najprodavaniji gadgeti na cijelom svijetu i svakim ih danom koristi više ljudi. Popularne su i aplikacije koje su sve kreativnije i, zapravo, čudnije.
U posljednje se vrijeme govori o jednoj medicinskoj koja bi uskoro trebala imati svoju premijeru. Na njoj rade kemičari i drugi stručnjaci s kalifornijskog Instituta za tehnologiju.
Riječ je o svojevrsnom "elektroničkom nosu", odnosno aplikaciji koja bi simulirala funkciju ljudskog nosa i prepoznavanje mirisa.
Na taj bi način liječnici, ali i laici – ako se zaista realizira komercijalna aplikacija za smartphone – mogli iz pacijentova daha na licu mjesta provjeriti pate li od neke zarazne bolesti, primjerice tuberkuloze.
– Ne morate slati uzorke u laboratorij, već odmah možete početi s liječenjem. Ovo bi imalo velik utjecaj na ljudske živote – rekla je Heather McCraig, studentica koja radi na aplikaciji.