Gotovo 2500 proizvoda tijekom 2014. godine deklarirani su kao opasni za potrošače te su povučeni ili nisu ni ušli na europsko tržište.
Zabrinjava podatak da čak 28% tih opasnih, neprehrambenih proizvoda otpada na dječje igračke, a 64 posto ih je proizvedeno u Kini, upozorila je Vera Jourová, Povjerenica za pravosuđe, potrošače i ravnopravnost spolova pri Europskoj komisiji predstavljajući godišnje izvješće Europskog sustava alarmiranja za opasne proizvode na tržištu.
Već 12 godina, Europska komisija i zemlje članice EU-a rade zajedno kako bi se osiguralo da roba široke potrošnje koja se plasira na tržišta bude sigurna. U tu svrhu, koriste se sustavi brzog uzbunjivanja (Rapid Alert System) za detekciju takvih proizvoda.
"Svaki proizvod u Europi mora biti siguran za naše građane. Proizvodi koji može uzrokovati štetu moraju biti uklonjeni s tržišta što je brže moguće. To je razlog zašto smo stvorili sustave brzog uzbunjivanja. Tijekom godina to se pokazalo vrlo učinkovitim i ovo je vrlo praktičan primjer suradnje Europske unije na dobrobit svih naših građana", rekla je Věra Jourová.
Opasni proizvodi
Među opasnim neprehrambenim proizvodima čak 28 posto čine igračke, odjeća, tekstil i modni predmeti - 23%. To su proizvodi koji uzimaju "najeći komad kolača" nesigurnih proizvoda za koje je bilo potrebno posezati za korektivnim mjerama. Ti proizvodi označeni su kao proizvodi s povećanim rizikom za uzrokovanje ozljeda, kemijskih rizika ( opasne kemikalije) i gušenja. .
Opasnim kemikalijama najviše su zahvaćeni kožni predmeti, igračke, proizvodi od plastike za svakodnevnu uporabu ( mogu uzrokovati neplodnost) te nakit zbog prisustva teških metala.
Made in...
Kina je i dalje prva zemlja na listi iz koje dolazi najviše opasnih neprehrambenih proizvoda na europsko tržište. U 2014. godini čak 64% od ukupnog broja prijava su proizvodi iz te zemlje, stoji u Izvješću.
Godišnje izvješće ukazalo je na povećan broj upozorenja u 2014. godini za tri postop u odnosu na godinu ranije, s ukupnom brojkom od čak 2435 upozorenja i ukupno 2753 provedenih akcija povlačenja ili zabrane proizvoda.
Internetska stranica Rapid Alert System tijekom je prošle godine zabilježila gotovo 2 milijuna posjeta, a uvedeni su i novi alati koji omogućuju građanima i tvrtkama lakši pristup informacijama u otkrivanju opasnih proizvoda.
U ovaj sustav uključena je 31 država, odnosno članice EU i Island, Lihtenštajn i Norveška.
>>Proizvođač je odgovoran za štetu nastalu neispravnošću proizvoda