uništavate ga

Cijelo vrijeme pogrešno perete drveni pribor: Uopće ga ne trebate ribati!

Foto: Pixabay
Cijelo vrijeme pogrešno perete drveni pribor: Uopće ga ne trebate ribati!
19.02.2022.
u 13:30
Namakanje posuđa može dovesti do toga da se čestice hrane zarobe u zrnu drveta što može potaknuti rast bakterija i razgradnju drva
Pogledaj originalni članak

Ne mogu se svi kuhinjski predmeti očistiti brzim ispiranjem ili baciti u perilicu posuđa, a to je svakako slučaj s drvenim posuđem. Međutim, čišćenje je prilično jednostavno – pravi način znači da ne morate ribati i pomoći ćete im da traju dulje.

Prema The Sunu, drveni pribor trebao bi trajati oko pet godina prije nego što ga treba zamijeniti, ali njihov životni vijek ovisi o tome kako se brinete o njemu.

Soda bikarbona može učiniti `čuda` no nemojte je koristiti za ovo...

Foto: Thinkstock
soda bikarbona
Foto: shutterstock
Limun i soda bikarbona
Foto: Shutterstok
soda bikarbona
Foto: Thinkstock
soda bikarbona
Foto: Thinkstock
Soda bikarbona, limun
Foto: Thinkstock
Soda bikarbona, limun

Najgora stvar koju možete učiniti drvenim žlicama je da ih stavite u perilicu posuđa. To je zato što kemikalije iz tableta za perilicu posuđa i dugotrajno izlaganje toploj vodi mogu uzrokovati iskrivljenje ili pucanje drveta.

Umjesto toga, stručnjaci preporučuju nježno pranje posuđa pod vrućom vodom s blagim sapunom neposredno nakon upotrebe. Također je važno da ih ne natopite vodom!

"U suprotnom, kapljice vode zarobljene u prazninama u drvu neće se potpuno osušiti, a s vremenom akumulacija također može iskriviti ili popucati drvo", objašnjavaju.

Nadalje, namakanje posuđa može dovesti do toga da se čestice hrane zarobe u zrnu drveta što može potaknuti rast bakterija i razgradnju drva. Što se tiče njihovog sušenja, najbolje je sušenje na zraku.

Pogledajte za što sve možete koristiti tvrdi sapun u kućanstvu!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.