Soda bikarbona može se koristiti u kuhanju, za čišćenje, liječi neke bolesti, koristi se u kozmetici… Nije toksična, jeftina je i često je koriste osobe koje imaju alergijske reakcije na kupovne proizvode za čišćenje. Evo nekoliko savjeta gdje i kako je koristiti.
Hladnjak ili zamrzivač ponovno će zablistati ako ga očistite vlažnom krpom i sodom bikarbonom. Nakon toga sve isperite čistom vodom.
"Pokupit će" i neugodne mirise,pa je stavite u zdjelicu u hladnjak, povremeno promiješajte i zamijenite novom sodom svaka dva mjeseca.
Soda bikarbona pomoći će i imate li problem začepljenih odvoda. Oko sto grama naspite u odvod te prelijte s pola litre proključale vode. Dodatnu "snagu" dat će i ako u vodu dodate alkoholni ocat.
Sve kuhinjske površine možete lako očistiti ako nanesete sodu bikarbonu na vlažnu krpu i očistite prljave površine.
– Možete je koristiti i za pranje posuđa, posebice ako inače imate alergijske reakcije na kupovne deterdžente za pranje. Dodajte je u vodu za pranje.
– Plastične posude za hranu mogu pokupiti neke mirise. Njih ćete najlakše ukloniti sodom bikarbonom.
– Tvrdokorne, zapečene mrlje i mirise u pećnici također možete očistiti sodom bikarbonom. Naspite sodu i malo vode te ostavite preko noći.
– Soda bikarbona odlično će očistiti vaš srebrni pribor za jelo, ali i nakit. Napravite pastu od vode i sode bikarbone u omjeru 1/3 i namažite svaki predmet posebno. Isperite toplom vodom te obrišite suhom krpom za sjaj.
– Ako vam je na pod kapnulo ulje ili neki masni umak, prekrijte je sodom i obrišite toplom vlažnom krpom.
– Zagorene lonce možete očistiti tako da na dno stavite sodu, a zatim je prelijete proključalom vodom. Ostavite da odstoji tijekom noći.
– Napravite pastu, kao i za čišćenje srebra, te namažite površine kamencem. Ostavite da djeluje neko vrijeme, povremeno provjerite je li naslaga kamenca omekšana, a za bolji učinak možete kombinirati i alkoholni ocat.
Znači sa sodom bi se mogao očistiti i sabor od prljavštine i mikroba, bagaca i ostalih štetočina??? Haha