Tekuće zlato

Danas je Svjetski dan pčela – najvažnijih živih bića na Zemlji! Evo što sve morate znati o medu

Foto: Srećko Niketić/PIXSELL
Danas je Svjetski dan pčela – najvažnijih živih bića na Zemlji! Evo što sve morate znati o medu
20.05.2022.
u 06:37
Med je čudo prirode poznato čovjeku od davnina i sastavni dio svake kućne ljekarne. Danas se med iznimno cijeni zbog znanstveno dokazane kvalitete i brojnih dobrobiti za ljudski organizam i očuvanje onog najvrijednijeg – zdravlja. Upoznajte podrobnije ovo „tekuće zlato“ i saznajte neke fascinantne činjenice o medu.
Pogledaj originalni članak

Med nastaje iz cvjetnih sokova (nektara) ili iz slatkih izlučevina (medene rose) nekih insekata. Pčele su fascinantni kukci – one su vjerne svom cvijetu, što znači da one ne lete od cvijeta do cvijeta kao osa ili bumbar nego se na određenom cvijetu zadržavaju toliko dugo dok nijhov posao nije obavljen i tek nakon toga prelaze na drugi. Tako pčela npr. opraši cvjetove trešnje, a tek potom prelazi na jabuku. Pčela je također vjerna i području – ne samo da oblijeće jednu vrstu biljke nego se i zadržava na određenom području sve dok tamo pronalazi dovoljno nektara.

Foto: Srećko Niketić/PIXSELL

Med je zasigurno najzdravija namirnica u prirodi. Sadrži gotovo sve sastojke koji sačinjavaju ljudski organizam. Osim finog ukusa, ima i ljekoviti ali i kulinarski potencijal. Stoga svakako zaslužuje naziv „tekuće zlato“. Sadrži 24 različite vrste prirodnih šećera, preko 100 različitih korisnih tvari, aminokiselina, različitih vitamina (C, D, E, K, B1, B2, B5, B6), željezo, magnezij, natrij, kalij, kalcij, fosfor, cink, jod, bakar, krom i selen i druge tvari koje zajedno čine jednistveni zdravi „koktel“, piše na svojim stranicama Pčelarstvo Radošević. Naravno, različite vrste meda variraju i u tim svojstvima.

Foto: ABACA

Nije svaki med isti. Svojstva meda ovise o vrsti biljke, zemlji porijekla i godišnjem dobu. Svaki med ima svoju specifičnu boju, teksturu i okus. Ipak, jedno je zajedničko – svaki med je slastan i zdrav.

Propolis i matična mliječ također su visokovrijedni i visokokompleksni proizvodi pčela koje ljudi stoljećima cijene i koriste.

Med je za pčele ujedno i hrana i zimska zaliha, a pčelari prikupe samo med koji pčele ne uspiju same pojesti.  

Foto: Shutterstock

Svaki prirodni med kristalizira. Kristalizacija je znak da je med prirodnog podrijetla. Ako mu želite povratiti tekuću strukturu, zagrijte med u kupki od blago tople vode. Nikako se ne preporuča zagrijavanje meda u mikrovalnoj pećnici jer tako uništavamo sve njegove vrijedne enzime. Prilikom stavljanja meda u čaj morate paziti da čaj nije prevruć jer med gubi ljekovita svojstva na temperaturi višoj od 40 °C.

Ako je medu istekao rok, nemate razloga za brigu. Ipak, čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu. Tako ga možete koristiti i mjesecima nakon roka na ambalaži. Smatra se da dobro skladišten med ima neograničen rok uporabe. Jestiv med pronađen je čak u grobnici faraona Tutankamona staroj 3000 godina.

Foto: Shutterstock

Za konzumaciju meda ne preporuča se koristiti metalnu žličicu jer prilikom korištenja metala može doći do reakcije organskih kiselina i metala, pa radije koristite drvenu, porculansku ili plastičnu žlicu.

Med je najkorisniji ako ga rastopite u toploj tekućini, npr. čaju i popijete ili ga nekoliko minuta držite pod jezikom. Na ovaj način ćete u organizam unijeti najviše ljekovitih tvari iz meda. Djeci se ne preporuča davati med prije navršene prve godine života.

Foto: Shutterstock

Prozvodnja meda te pčelinje oprašivanje iznimno je važno za sav biljni svijet – o njemu ovisi čak trećina naše prehrane. Stoga je nužno štititi pčele kako bismo zaštitili prirodu i čovječanstvo, jer i mi smo dio prirode te sve što pogađa nju, neminovno pogađa i nas. U današnjem globaliziranom svijetu med se sve više proizvodi „na veliko“ uz pomoć iznimno agresivnih umjetnih metoda koje narušavaju prirodnu sofisticiranost tog procesa, kao i kvalitetu samog proizvoda. Javlja se i zabrinutost zbog sve većeg izumiranja pčela jer one teško podnose zagađenja i otrove u okolišu. Danas su pčele zbog uporabe pesticida, onečišćenja zraka i voda iznimno ugrožene. Također je zabrinjavajuć način kako se pčele „proizvode“, izvoze, transportiraju duž kontinenata, nasilno „sele“ sa farme na formu, od zadatka do zadatka, što rezultira razdvajanjem kolonija i izlaganjem pčela stresu. U svrhu zarade i hiperprodukcije meda, pčelama se remeti njihova prirodna ravnoteža. Veliki proizvođači često zaboravljaju koliko su pčele od iznimne važnosti za održavanje sklada u prirodi. Jedino organska proizvodnja meda garantira netaknuti prirodni proces proizvodnje meda. Organska proizvodnja poštuje prirodne zakone, ne remeti prirodnu ravnotežu pčela i ne koristi pesticide i antibiotike. Jedino je organski med siguran za zdravlje.

Foto: Shutterstock

Izvor: Pčelarstvo Radošević

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.