Liječnički tim sa Zavoda za hematologiju KBC-a Zagreb jučer je 30-godišnjem pacijentu s akutnom leukemijom uspješno transplantirao matične stanice čiji je donor prvi put pronađen u hrvatskom registru darivatelja koštane srži.
Kompjutorska potraga
Postupak darivanja srži započinje kompjutorskom pretragom registra.
– Nakon što se ubace podaci o HLA-sustavu oboljelog (riječ je o svojevrsnom genskom štitu organizma koji ga čuva od bakterija, mikroba i sl., op.a. ) kompjutor kreće u potragu za darivateljem čiji se HLA-sustav 100 posto podudara s pacijentovim – objasnio je doc. Mirando Mrsić. Ako postoji takav darivatelj, a to se događa u 40 posto slučajeva, može se pristupiti uzimanju koštane srži. Svaki darivatelj sam bira jedan od dva načina na koji će donirati srž.
Filtriranje i doniranje
– Prvi je da se nakon hiperstimulacije rada koštane srži lijekom donorova krv filtrira kroz aparat koji izdvaja matične stanice i pročišćenu krv vraća u organizam – otkriva doc. Mrsić i dodaje da je postupak bezbolan i traje oko četiri sata tijekom kojih se kroz aparat četiri puta “profiltrira” cjelokupni volumen krvi donora. Drugi način donacije srži nešto je bolniji jer se ona “isisava” iglom iz zdjeličnih kostiju, pa darivatelj mora biti pod općom anestezijom.
– Uzima se 15 mililitara srži po kilogramu tjelesne težine što znači da čovjek težak šezdeset kilograma može donirati oko 900 mililitara – objašnjava doc. Mrsić. Budući da zdrav čovjek ima zalihu koštane srži koja mu je dovoljna za čak 250 godina života, nakon što daruje spomenutu količinu, preostaje mu zaliha za još 240 godina.
– Donirana srž mora se presaditi u roku od 48 sati, a postupak je identičan transfuziji krvi – istaknuo je doc. Mrsić. Uspješnost postupka vidi se tri tjedna po transplantaciji.
– Odbaci li pacijent donorovu srž, može se pokušati još jednom – ističe doc. Mrsić.
Darivatelji sami biraju jedan od dva načina donacije koštane srži
Merkel o jednom od susreta s Putinom: 'Ti nećeš vječno biti kancelarka, ove će zemlje ući u NATO. Ja to želim spriječiti'
Bivša njemačka kancelarka objavljuje memoare u kojima iznosi zanimljive detalje sa svojih susreta s ruskim predsjednikom u godinama prije krvave invazije
Otkriveno što Blanka Vlašić radi nakon priznanja supruga da su u otvorenom braku! Ovo nitko nije očekivao
Nakon što se suprug Blanke Vlašić pohvalio da su u otvorenom braku, napokon je otkriveno što ona radi, odnosno čime se bavi u posljednje vrijeme
Hrvatsku čeka pakao: Nikada nismo imali teže iskušenje od ovoga, a jedan podatak posebno zabrinjava
Francuska nakon četvrtfinala Lige nacija postaje najveći suparnik Hrvatske od njezine samostalnosti. U ožujku će njihovi međusobni susreti doći do brojke 12, dok je Hrvatska protiv Engleske i Španjolske igrala po 11 puta
Mit ili istina? ‘Cjepiva su neučinkovita jer neki ljudi obole čak i nakon cijepljenja’
Sezona gripe počinje od listopada i traje sve do ožujka, a kako simptomi ove bolesti nisu nimalo ugodni, bolje ju je izbjeći. Jeste li vi od onih koji vjeruju u učinkovitost cjepiva ili radije pribjegavate drukčijoj prevenciji?
Devet posto Hrvata to čini svaki tjedan, 47 posto barem jednom mjesečno, a češće to rade oni s višim prihodima