Djeca mlađa od 12 godina ne bi trebala koristiti mobilne telefone zbog njihova zračenja, a tinejdžeri pak ne bi trebali koristiti mobitele za razgovore, nego za samo slanje SMS-poruka. Iako zasad nije utvrđeno da su djeca osjetljivija na zračenje mobitela, ovakva se mogućnost ne smije isključiti, smatra britanski profesor Lawrie Challis, fizičar i stručnjak za zračenje. Upravo na temelju njegova savjeta britanska je vlada izdala upozorenje.
- Razumno je smatrati da su djeca osjetljivija na zračenja mobitela, budući da se njihov imunološki sustav još uvijek razvija, a znamo da su djeca osjetljivija i na druge stvari, na primjer na ultraljubičaste zrake - ističe profesor Challis i dodaje da su djeca osjetljivija i na posljedice zagađenja.
Britanski stručnjaci, inače, započeli su upravo 30-godišnju studiju utjecaja zračenja mobitela u kojoj će sudjelovati 250.000 Europljana, a posebnu će se pozornost posvetiti proučavanju utječu li mobiteli na pojavu raka, između ostalog raka uha, kože i mozga. Osim raka, proučavat će se i utjecaj na neke bolesti kao što su Alzheimerova, Parkinsonova, multipla skleroza, te srčani udari.
Prvi rezultati studije bit će dostupni za pet godina.
Djeca ne bi uopće trebala koristiti mobitele
FOTO Knin u šoku: Ovo je zgrada u kojoj se dogodila tragedija, jedna osoba je poginula
Prema informacijama šibensko-kninske policije, dojava o eksploziji zaprimljena je sinoć u 23:01, a uzrok eksplozije zasad nije poznat
Zvijezde otkrivaju: Najbolji djedovi i bake rođeni su u ovih 5 horoskopskih znakova
Bake i djedovi za većinu djece su sigurna luka i osobe koje će uslišati gotovo svaku njihovu želju
KVIZ Ako u Hrvatskoj niste od jučer, ovo morate znati! Koliko gradova Lijepe naše znate prepoznati po slici?
Naše gradove i mjesta dolaze vidjeti turisti iz cijelog svijeta. A koliko ih mi, domaći, dobro poznajemo? Možete li ih pogoditi samo na temelju fotografije?
Jeste li čuli za impact poduzetništvo? Zaludjelo je svijet, a i u Hrvatskoj ima sve više sljedbenika
Tehnološki prodor: Hrvatski softver podiže standarde u Švicarskoj
a i ovi su pametni, umjesto da svima savjetuju da bi trebali koristit slusalice (mislim na zicane, ne plavi-zub (blue-tooth)) oni misle da preporuka ce nesto koristiti koja korist ako se klinac vozi u tramvaju ili autobusu a oko njega 4-5 odraslih zlabraju na mobitel?