U Hrvatskoj živi oko 1350 osoba s Downovim sindromom, od čega njih 21 posto u Zagrebu.
– Unatoč činjenici da je riječ o najčešćem genskom poremećaju s kojim se rađa oko 50 djece godišnje, kad je riječ o njihovim pravima na ranu rehabilitaciju i školovanje, Hrvatska je daleko od Zapada – upozorila je Dinka Vuković, predsjednica Hrvatske zajednice za Downov sindrom u povodu Međunarodnog dana osoba s trisomnijom 21. Iako u Zagrebu živi oko 250 djece s poremećajem, samo ih šest ide u “normalnu” školu po posebnom programu.
– Kada dijete rođeno s poremećajem treba ostvariti prava na invalidninu ili doplatak, psiholozi težinu njegova stanja okarakteriziraju lakom metalnom retardacijom, a kod upisa u vrtić ili školu isto dijete od istih psihologa dobije odbijenicu jer ima nalaz teške retardacije – ističe D. Vuković.
U manjim je mjestima bolja situacija, no u Zagrebu je roditeljima, tvrdi, vrlo teško izboriti se za prava svojeg djeteta. Dodaje da je jedan od ključnih problema i nedostatak logopeda.
– U Zagrebu ih je samo četiri, pa roditelji mališanima sami plaćaju satove kod privatnika ne bi li ih što bolje pripremili u slučaju da se upišu u školu, ali i život – objašnjava D. Vuković. Maleni koraci naprijed postignuti su lani zahvaljujući zagrebačkom Uredu za zdravstvo, koji je šestorici učenika dodijelio po jednog asistenta koji se tijekom godine brine o njihovu napretku u školi. (sh/VLM)
Djeci s Downovim sindromom otežan upis u škole
Zbog ovog je pisma srbijanska veleposlanica napustila domjenak SNV-a: 'Ja to jednostavno ne podržavam'
Tradicionani domjenak Srpskog narodnog vijeća za prvoslavni Badnjak prvo je političko okupljanje u novoj godini
Žene su 'niža vrsta', židovi i kršćani su 'krivovjernici', dužnost je 'braniti Alaha'
Od kada su, prije samo mjesec dana, džihadisti u Siriji došli na vlast svrgavanjem diktatora Al-Assada, bičevanja i pogubljenja vraćena su na javna mjesta
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.