U Hrvatskoj živi oko 1350 osoba s Downovim sindromom, od čega njih 21 posto u Zagrebu.
– Unatoč činjenici da je riječ o najčešćem genskom poremećaju s kojim se rađa oko 50 djece godišnje, kad je riječ o njihovim pravima na ranu rehabilitaciju i školovanje, Hrvatska je daleko od Zapada – upozorila je Dinka Vuković, predsjednica Hrvatske zajednice za Downov sindrom u povodu Međunarodnog dana osoba s trisomnijom 21. Iako u Zagrebu živi oko 250 djece s poremećajem, samo ih šest ide u “normalnu” školu po posebnom programu.
– Kada dijete rođeno s poremećajem treba ostvariti prava na invalidninu ili doplatak, psiholozi težinu njegova stanja okarakteriziraju lakom metalnom retardacijom, a kod upisa u vrtić ili školu isto dijete od istih psihologa dobije odbijenicu jer ima nalaz teške retardacije – ističe D. Vuković.
U manjim je mjestima bolja situacija, no u Zagrebu je roditeljima, tvrdi, vrlo teško izboriti se za prava svojeg djeteta. Dodaje da je jedan od ključnih problema i nedostatak logopeda.
– U Zagrebu ih je samo četiri, pa roditelji mališanima sami plaćaju satove kod privatnika ne bi li ih što bolje pripremili u slučaju da se upišu u školu, ali i život – objašnjava D. Vuković. Maleni koraci naprijed postignuti su lani zahvaljujući zagrebačkom Uredu za zdravstvo, koji je šestorici učenika dodijelio po jednog asistenta koji se tijekom godine brine o njihovu napretku u školi. (sh/VLM)
Djeci s Downovim sindromom otežan upis u škole
VIDEO Ukrajinska vojska objavila snimku dramatične zasjede: Njemački tenk uništio rusku kolonu
Posada Leoparda iskoristila je element iznenađenja, kao i vješto korištenje visoke manevarske sposobnosti svog tenka, što mu je omogućilo brzo kretanje, uključujući i unatrag, za razliku od većine sovjetskih vozila.
Melania Trump i u 55. godini ima manekensku figuru: Jednu stvar nikada ne jede, a ovako izgleda njezin jelovnik
Nemam neki poseban međuobrok koji uvijek jedem. Ako mi se nešto gricka, grickala bih voće ili neku čokoladu, rekla je u jednom intervjuu
FOTO Dok je Milanović pio kavu na trgu u Trogiru, pogledajte kakvu je pušku imao jedan zaštitar
Radi se o puški koja je namijenjena za sigurno spuštanje dronova koji se bez najave dignu u blizini štićene osobe ili javnog skupa visokog rizika, poput nogometnih utakmica
Što hrvatski građani najviše kupuju na kredit? Nenamjenski gotovinski krediti narasli na 8,7 milijardi eura
Kako bi ostvarili neke životne ciljeve ili želje, građani se često zadužuju kreditima, karticama ili odlaze u prekoračenje na računu. Evo što Hrvati najradije kupuju na kredit.
Može li ovaj dodatak usporiti starenje i pomoći općem blagostanju?