Diskriminacija

Djeci s Downovim sindromom otežan upis u škole

Djeci s Downovim sindromom otežan upis u škole
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sonja Hoffman
20.03.2010.
u 08:00
– Unatoč činjenici da je riječ o najčešćem genskom poremećaju s kojim se rađa oko 50 djece godišnje, kad je riječ o njihovim pravima na ranu rehabilitaciju i školovanje, Hrvatska je daleko od Zapada – upozorila je Dinka Vuković
Pogledaj originalni članak

U Hrvatskoj živi oko 1350 osoba s Downovim sindromom, od čega njih 21 posto u Zagrebu.

– Unatoč činjenici da je riječ o najčešćem genskom poremećaju s kojim se rađa oko 50 djece godišnje, kad je riječ o njihovim pravima na ranu rehabilitaciju i školovanje, Hrvatska je daleko od Zapada – upozorila je Dinka Vuković, predsjednica Hrvatske zajednice za Downov sindrom u povodu Međunarodnog dana osoba s trisomnijom 21. Iako u Zagrebu živi oko 250 djece s poremećajem, samo ih šest ide u “normalnu” školu po posebnom programu.

– Kada dijete rođeno s poremećajem treba ostvariti prava na invalidninu ili doplatak, psiholozi težinu njegova stanja okarakteriziraju lakom metalnom retardacijom, a kod upisa u vrtić ili školu isto dijete od istih psihologa dobije odbijenicu jer ima nalaz teške retardacije – ističe D. Vuković.

U manjim je mjestima bolja situacija, no u Zagrebu je roditeljima, tvrdi, vrlo teško izboriti se za prava svojeg djeteta. Dodaje da je jedan od ključnih problema i nedostatak logopeda.

– U Zagrebu ih je samo četiri, pa roditelji mališanima sami plaćaju satove kod privatnika ne bi li ih što bolje pripremili u slučaju da se upišu u školu, ali i život – objašnjava D. Vuković. Maleni koraci naprijed postignuti su lani zahvaljujući zagrebačkom Uredu za zdravstvo, koji je šestorici učenika dodijelio po jednog asistenta koji se tijekom godine brine o njihovu napretku u školi. (sh/VLM)

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.