Moćno oružje protiv smrtonosne epidemije

Dojenje štiti ženu od rizika srčanog udara

22.04.2009.
u 22:08
Pogledaj originalni članak

Mame koje svoju bebu doje godinu ili više dana vjerojatnost od srčanog udara smanjuju čak 22 posto. Čak su i žene koje su dijete dojile kratko, samo mjesec dana, učinile dobro za svoje zdravlje, smanjujući vjerojatnost da obole od visokog tlaka, dijabetesa i problema s kolesterolom na minimum.

Dr. Eleanor Bimla Schwarz, voditeljica posljednjeg istraživanja koje je pokazalo da dojenje nije bitno samo za dijete nego i za majku, predstavila je rezultate istraživanja.

– Srčane bolesti među vodećim su uzrocima smrti žena i podatak da dojenje može spriječiti već i sam nastanak tih bolesti od iznimne je važnosti za sva daljnja istraživanja. Osim toga, to je najbezbolniji i najjednostavniji način na koji se žene same mogu zaštititi. Imamo moćno oružje u borbi sa srčanim bolestima i trebamo ga znati iskoristiti – kazala je dr. Schwartz.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Pittsburghu pregledali su 144 tisuće žena koje su svoje mališane dojile prije čak 35 godina i potvrdili da dojenje štiti jer je tek malen postotak tih žena imao problema sa srčanim bolestima.

Drugo istraživanje pokazalo je pak da svakodnevno dojenje tijekom prve godine djetetova života majci pruža zaštitu od raka jajnika i raka dojke u kasnijoj životnoj dobi.

Vrlo je važna i spoznaja da dojenje štiti žene i od mnogih drugih bolesti, a osim toga, pomaže im da se sa svojom bebom povežu na poseban način – stvaranjem neraskidive veze.

Znanstvenici također ističu važnost dojenja za bebu, jer osim što kroz majčino mlijeko stječe imunitet, djecu dojenje štiti i od problema s pretjeranom debljinom u kasnijoj dobi, dijabetesom, astmom i infekcijama mokraćnih putova. Preporuka znanstvenika je da majke svoje dijete doje što dulje, najmanje šest, a idealno 12 mjeseci, kako bi zaštitile sebe i svog potomka.

Pogledajte na vecernji.hr