za siguran dom

Dosta vam je crnih mrlja na zidovima? Evo kako se možete riješiti plijesni i gljivica

Foto: Thinkstock
Plijesan na zidovima
Foto: Thinkstock
Plijesan na zidovima
Foto: Thinkstock
plijesan
Foto: Thinkstock
plijesan
27.06.2016.
u 12:25
Počinjemo ih primjećivati tek kad promijene boju, odnosno, pojave se kao crne mrlje na našim zidovima
Pogledaj originalni članak

Postoji preko 10 tisuća vrsta plijesni i gljivica, no samo nekoliko stotina pronalazimo u stambenim prostorijama. Počinjemo ih primjećivati tek kad promijene boju, odnosno, pojave se kao crne mrlje na našim zidovima. 

Kako ih se riješiti?

Izbjeljivač

Mnogi su odustali od ovog načina uklanjanja plijesni jer "nije dalo rezultate". Treba znati da izbjeljivač treba ostaviti da djeluje i nekoliko sati kako bi se uklonile gljivice i plijesan, a još će bolje djelovati u kombinaciji s vatom. Kuglice vate natopite izbjeljivačem i stavite na mrlje od plijesni. Najbolje je da ostavite preko noći. Ujutro je potrebno to područje isprati. Ako to radite u spavaćoj ili dječjoj sobi, okrenite postupak. Napravite to ujutro i držite do večeri uz dnevno prozračivanje prostorije. Nikako ne prekrivajte zidove zidnim tapetama kako biste skrili problem. Ljepilo za tapete odličan je izvor hrane gljivicama i možete napraviti samo još goru stvar. 

Nerijetko silikonske fuge u kupaonici postanu crne. Tada je najbolje ukloniti silikon u potpunosti, dezinficirati alkoholom ili izbjeljivačem i ponovno nanijeti silikon na to područje. 

Eterična ulja

Ako ne želite koristiti izbjeljivač, već neke prirodne načine, poput eteričnih ulja, evo recepta. Jednu žličicu eteričnog ulja eukaliptusa pomiješajte sa žličicom metilnog alkohola i dvije šalice vode. Poprskajte i ostavite da se osuši. 

Žličicu eteričnog ulja čajevca promiješajte s čašom vode i poprskajte na površinu koju želite očistiti. S obzirom na to da čajevac ima dokazana antivirusna, antibakterijska i antifungalna svojstva, ovo eterično ulje odličan je izbor i u borbi protiv ovog problema. 

Možete pomiješati i 20 kapi ekstrakta sjemena grejpfruta i dvije šalice vode. Postupak je isti. Poprskajte i ostavite da se osuši. 

Jedna od najučinkovitijih metoda za čišćenje, kombinacija sode bikarbone, octa i vode učinkovita je i kod ovih problema. Pomiješajte istu količinu octa i vode, dodajte sode bikarbone tako da dobijete pastu i nanesite na zahvaćena područja. Kada se osuši, sastružite. 

>>'Eterična ulja ćemo morati koristiti umjesto antibiotika'

>>Evo zašto biste trebali imati kod kuće sodu bikarbonu, jabučni ocat i limun

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

AS
asdasfasdg
13:30 27.06.2016.

Kemikalije tu nepomažu. Jedina borba je bolja izolacija objekta i stropa. Ili pojačati grijanje. Kad se zidovi osuše obrisati krpom i prekrečiti.

Avatar Matija22
Matija22
13:29 27.06.2016.

provjetravajte sobu ili držite prozor na kip da ulazi svježi zrak pa nema tih problema ...vlaga se nakupi u sobi kad nema svježeg zraka obično nakon 70 posto vlage se stvaraju gljivice po zidovima imam u sobi mjerač temperature i vlage pa znam

BA
balic
12:44 27.06.2016.

ma da i do novog pojavljivanja pljesni.Treba s eistrazit gdje udje vlaga , vlagom dolazi do crne plijesni. To je malo duzi proces odstranjivanja i susenja zidova , od vasih savjeta koje negdje pokupite .