Internet-dijagnostika

Dr. Google, što mi je? Simptome 'guglamo', a odgovori nas često užasnu

Foto: Shutterstock
glavobolja
Foto: Shutterstock
glavobolja
Foto: Thinkstock
kihanje,bolest,prehlada,gripa
Foto: Shutterstock
bolest
Foto: Google
Google
26.10.2015.
u 18:54
Tražiti medicinski savjet na internetu postalo je svakodnevica i praksa ponajprije mlađih generacija.
Pogledaj originalni članak

Boli me u prsima. Nije jako, ali stalno boli i pojača se kada udahnem... – dio je jednog od bezbroj upita na internetskim forumima. "Angina pectoris" – jedan je od odgovora, a uslijedile su i druge dijagnoze poput: "to ti je od kičme", "anksiozan si, dakle moraš psihijatru", "ukliješten živac"...

Kao i onaj tko je uputio pitanje, tako su i svi oni koji su odgovorili anonimni, odnosno pod nadimcima korisnika raznih, pa tako i ovog foruma. Tražiti medicinski savjet na internetu postalo je svakodnevica i praksa ponajprije mlađih generacija. "Guglaju" se simptomi, ali i postavljaju vlastiti nalazi te u online zajednici forumaša traže odgovori, slična iskustva i savjeti što učiniti dalje. I Facebook ima niz "zdravstvenih grupa" u kojima se objavljuju pitanja, razmjenjuju iskustva, postavljaju slike simptoma (osipa, otečenosti...) – i potom se nižu odgovori. Tako je, primjerice, za otečenu ruku "pao" niz dijagnoza, od artritisa do problema sa štitnjačom.

S "rješenjem" se pacijenti stoga često upute i liječniku, uspoređuju internetske odgovore s onim što čuju u ordinaciji, inzistiraju na svojim zaključcima... I strahovima! Nije iznimka ni ordinacija obiteljske medicine dr. Dragana Solde:

– Da biste mogli shvatiti takve informacije na internetu i izvući neki zaključak, morate imati temeljno medicinsko znanje. I to je jedan od problema uz činjenicu da ljudi imaju jednu opću osobinu – selektivnost. Čitamo i shvaćamo samo ono što nam se sviđa, a ono drugo preskačemo – kaže dr. Soldo. Posebno je opasna ova praksa kada su u pitanju pacijenti skloni pretjerivanju i umišljanju bolesti, pa će tako dr. Soldo navesti primjer simptoma glavobolje koji je pacijent automatski povezao s dijagnozom tumora na mozgu.

>> Ne povjeravajte zdravlje dr. Googleu, on samo zastrašuje

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar TvojUjko
TvojUjko
19:04 26.10.2015.

Po google izvlači one stranice na kojima svaki simptom koji napišeš, kažu da imaš rak...Kako izliječiti tešku upalu grla upišeš...odgovor: Prvo pogledajte čvoriče i blijedilo jezika da ste sigurni da nemate rak...