Sanofi, jedna od najvećih svjetskih farmaceutskih kompanija i vodeća američka biotehnološka tvrtka Regeneron Pharmaceuticals objavili su u rujnu ove godine odobrenje Europske komisije za lijek dupilumab u liječenju odraslih osoba s umjerenim do teškim atopijskim dermatitisom koji su kandidati za sistemsku terapiju.
Dupilumab je prva ciljana biološka terapija za liječenje atopijskog dermatitisa, odobrena u Europskoj uniji, koja bi mogla značajno pomoći u liječenju ovih bolesnika. Bolesnici s umjerenim do teškim atopijskim dermatitisom dobiti će priliku da bolje liječe svoju bolest uz općenito poboljšanje kvalitete života. Dupilumab je monoklonsko protutijelo ljudskog podrijetla dizajnirano da usporava ili u potpunosti sprječava utjecaj interleukina, supstanci odgovornih za nastanak upale.
Kronična upalna bolest
Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest sa simptomima koji se često pojavljuju kao crvenilo i osip na koži, a često se javljaju i kao trajne lezije na koži. Bolest je neizlječiva i može uvelike utjecati na kvalitetu života bolesnika i njihovih obitelji. Približno 4,4% populacije u Europi ima atopijski dermatitis.
Umjereni do teški atopijski dermatitis karakterizira osip koji često prekriva većinu tijela i može uključivati intenzivan, trajni svrbež i suhu kožu, pucanje, crvenilo, kraste i sekreciju. Svrbež je jedan od najtežih simptoma te može biti veoma iscrpljujući za bolesnika onemogućavajući ga u izvođenju normalnih dnevnih aktivnosti. Bolesnici s umjerenim do teškim atopijskim dermatitisom imaju smanjenu kvalitetu života, uključujući poremećaj spavanja, povećanu anksioznost i depresiju koje uzrokuje njihova primarna bolest. Time je pored fizičkog, psiho-socijalni učinak bolesti na bolesnike s atopijskim dermatitisom značajan zbog osjećaja anksioznosti, srama te izolacije od društva.
Smanjena kvaliteta života
Utjecaj atopijskog dermatitisa ne prestaje samo na bolesniku. Također, predstavlja veliki teret i njihovim obiteljima, zdravstvenom sustavu i društvu jer je socijalni i mentalni status bolesnika znatno narušen. Život s atopijskim dermatitisom može značiti mnogo izgubljenih radnih dana i smanjenu produktivnost kao i česte posjete liječniku te bolovanja.
Trenutno su za liječenje atopijskog dermatitisa dostupne emolijantne kreme ili kreme s kortikostroidima te inhibitorima kalcineurina koje ublažavaju simptome, ali nose rizik neželjenih nuspojava na koži te za organizam u cjelini. Za bolesnike s umjerenim do teškim atopijskim dermatitisom takvo liječenje ne pruža adekvatnu kontrolu bolesti. Također sistemska terapija kortikosteroidima i ciklosporinom, koja se koristi u liječenju, nosi rizik ozbiljnih nuspojava za bolesnike te se primjenjuje u ograničenom vremenskom razdoblju.
Glavni pokretači upale u atopijskom dermatitisu su kemijske supstance interleukini. Dupilumab je dizajniran tako da usporava ili potpuno sprečava njihov utjecaj na nastanak upale.