25 savjeta

Evo zašto biste trebali kuhati s poklopcem i posuđe prati strojno umjesto 'na ruke'

Foto: Thinkstock
Pranje suđa
Foto: Thinkstock
hladnjak
23.12.2015.
u 11:54
Izbacite plastične vrećice, pazite na potrošnju struje i vode, reciklirajte
Pogledaj originalni članak

Bilo je teško i trajalo je godinama, no države svijeta nedavno su u Parizu uspjele postići klimatski sporazum kojim bi se stalo na kraj teško zaustavljivom uništavanju okoliša. Zadnja šansa za spas Zemlje, kako su nazvali pariški sporazum, predviđa ograničavanje emisije ugljikova dioksida, odnosno smanjenje uporabe fosilnih goriva. Na globalnom planu ne nedostaje kontroverzija jer teško je zamisliti da bi se velike industrije lako odrekle zarade smanjivanjem proizvodnje ili prilagođavanjem postrojenja u skladu s ekološkim standardima. Teško je zamisliti i da bi se države u razvoju mogle natjerati da u praksi provedu smanjenje CO2 ograničavanjem uporabe fosilnih goriva u korist drugih energenata, za što zapravo nemaju mogućnosti. No na mikroplanu, u svakom kućanstvu i u Hrvatskoj, moguće je uz nekolicinu savjeta promijeniti navike te, ako spas Zemlje nije primarni poticaj, spasiti barem svoj novčanik.

1. Platnene vrećice 
umjesto plastičnih

U prosjeku svaki Hrvat godišnje potroši 150 plastičnih vrećica. Gotovo 99 posto plastičnih vrećica završi u okolišu, u EU svake godine bude osam milijardi odbačenih vrećica jer je recikliranje skupo i neisplativo. Ako se već koriste plastične vrećice, upotrijebite ih više puta, no bolje ih je zamijeniti platnenima.

2. Iskoristi i operi

Hranu i piće za obrok na poslu pakirajte u posude koje je moguće oprati i višekratno koristiti.

3. Lokalni proizvodi

Kupujte lokalne proizvode koji ne zahtijevaju dugotrajan prijevoz ili skladištenje. Pri dopremi pola kilograma jabuka s drugog kontinenta u lokalnu trgovinu proizvede se 257 grama ugljikova dioksida, a za dopremu "lokalnih" jabuka samo 31 gram.

4. Pakiranje je važno

Bolje je kupiti proizvode u povratnim pakiranjima te one u velikim pakiranjima umjesto u nekoliko malih. Primjerice, isplativije je i ekološki prihvatljivije kupiti ulje u pakiranju od dvije litre nego dvije boce od po litru.

5. Provjerite gumu za izolaciju na hladnjaku

Ne prianjaju li vrata dobro, aparat će trošiti do 50 kilovatsati više energije – godišnje je to 27,5 kg CO2.

6. Pazite na veličinu posuđa

Veličinu posuđa prilagodite količini hrane koju pripremate. Ako hranu stavite u preveliku posudu, potrošit ćete više energije na pripremanje hrane i kasnije na pranje.

7. Poklopac je važan

Kuhajte s poklopcem jer je brže i štedljivije

8. Strojno umjesto ručnog pranja posuđa

Pranjem posuđa u perilici troši se do 60% manje električne energije i do 85% manje vode nego kod ručnog pranja. Perilicu ipak treba uključiti samo kad je potpuno napunjena posuđem. Ako se pere ručno, bolje je napuniti sudoper ili posudu vodom, oprati i isprati, nego pustiti vodu da teče.

9. Niskoprotočni tuš

Studije pokazuju da se 75 posto vode troši u kupaonici pa su najveće uštede moguće u toj prostoriji. Niskoprotočna glava tuša smanjuje potrošnju vode pri tuširanju za 50 do 65 posto te 230 kg CO2 ako se tuširate 25 minuta tjedno. I slavine se mogu opremiti sličnim niskoprotočnim glavama.

10. Štedljivi vodokotlići

Na tržištu postoji veliki broj modela koji štede vodu. Veliki broj kotlića opremljen je dvokoličinskom tehnikom s prilagodivom količinom vode potrebnom za ispiranje.

11. Toaletni papir od recikliranog papira

Da bi se osiguralo dovoljno toaletnog papira za jednog čovjeka tijekom njegovog života, potrebno je posjeći 384 stabla. Svaki se dan u svijetu proizvede više od 83 milijuna rola toaletnog papira. Korištenjem recikliranog toalet papira, osim što se štedi energija, čuva se i okoliš.

12. Niže temperature pranja

Oko 90% ukupne potrošnje električne energije za pranje rublja odlazi na zagrijavanje vode. Smanjivanjem temperature na 40 ili 30 stupnjeva smanjuje se potrošnja struje za 40%.

13. Ne mora uvijek u sušilici

Ako vremenske prilike dopuštaju, prihvatljivije je sušiti rublje na zraku.

14. Ne zimi u kratkim rukavima

Ne treba se smrzavati, ali treba znati da se smanjenjem temperature grijanja za jedan stupanj štedi do 6 % na troškovima grijanja.

15. Provjetravanje 
pri grijanju

Energetski je učinkovitije provjetriti tako da se prozori i vrata širom otvore kraće vrijeme nego da ih stalno držite odškrinutima da dolazi zrak.

16. Klasa A+++ i energetska obnova uz pomoć države

Građanima Hrvatske se sufinancira kupnja A+++ (s najmanjom potrošnjom energije) hladnjaka, zamrzivača, hladnjaka sa zamrzivačem, perilica posuđa, perilica rublja i sušilica, kao i energetska obnova kuća i zgrada.

17. Izbjegavajte 'stand by' način rada

Probajte nikada ne držati uređaje u 'stand by' načinu (najčešće ostaje svijetliti crvena lampica) jer se tako troši i do 6 posto struje u kućanstvu.

18. Isključite računala

Kada ne koristite računalo, obavezno ga isključite. Ako već mora ostati uključeno, barem isključite monitor jer troši najviše električne energije.

29. Ne ostavljajte punjače u utičnicama

Neki punjači za mobitele, laptope, tablete... nastavljaju trošiti struju i nakon što ih odvojite od uređaja koje su punili.

20. Tlak u gumama

Gume s preniskim tlakom uzrokuju veću potrošnju goriva. Zimske gume ljeti troše 10 posto benzina više.

21. Ugasiti motor ako se stoji

Pri svakom zaustavljanju automobila duljem od 20 sekundi, bilo na semaforu, pružnim prijelazima ili tijekom zastoja, obavezno ugasite motor. Tako uz manje zagađenja možete smanjiti trošak goriva za pet posto.

22. Uključi i kreni

Zimi ne treba zagrijavati hladan automobil prije kretanja, već ga valja prvo očistiti od snijega i leda i odmah krenuti.

23. Jeftinije bez nosača

Skinite krovne nosače s automobila kada ih ne koristite i smanjite potrošnju od pet do 15 posto.

24. Razmisli prije ispisa

Ispisujte samo kad je ispis nužan i, ako je prihvatljivo, ispisujte obostrano. Umjesto "papirnate" arhive, koristite moderne tehnologije za arhiviranje dokumenata.

25. Reciklirajte

Neka poticaj ne bude samo 50 lipa za vraćenu plastičnu bocu, reciklirajte i druge materijale. Primjerice, staklo. Trošak energije pri proizvodnji novog stakla smanjuje se za 2 do 3 posto za svaku desetinu udjela starog stakla u smjesi. 

>>Zbog ovoga biste trebali suđe prati 'na ruke' 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

BR
brukic
15:19 23.12.2015.

Električnim bojlerom...

PU
Puflec
17:57 23.12.2015.

ne pricajte gluposti. PELD i PEHD vrecice koje prevladavaju na trzistu je najlakse reciklirati od svih vrsta plastike i to se u Hrvatskoj radi vec godinama. Te vrecice i u proizvodnji 1000 puta manje zagađuju ne papirnate ili platnene. Inace jedna vrecica je teska oko 10 grama tako da je 150 komada 1,5 kg godišnje po osobi. To je manje od 0.5 promila u tezini otpada koji godisnje bacimo.

ME
meerkat
13:12 23.12.2015.

Na koji način se troši električna energija ručnim pranjem suđa???