Žene koje se trude da u trudnoći ne nabace previše kilograma mogle bi time napraviti štetu djetetu koje nose.
Američko istraživanje pokazalo je, naime, da djeca žena koje su u trudnoći dobile manje kilograma nego što liječnici preporučuju imaju veće šanse da će biti pretila.
Buduće majke u trudnoći bi se trebale zadržati na preporučenoj kilaži, odnosno trebale bi tijekom trudnoće ostati u okvirima preporučenih dobivenih kilograma, jer i prekomjerno nakupljeni kilogrami u trudnoći također mogu imati isti učinak na djecu.
Ako ste prije trudnoće imali normalnu težinu, liječnici preporučuju da bi dobitak klograma u trudnoći trebao biti u rasponu od plus 11 do 16 kilograma.
Žene s viškom kilograma prije trudnoće trebale bi pripaziti na zdravu prehranu i dobiti manje kilograma, a one koje su bile premršave prije trudnoće mogu nabaciti i koji kilogram više od preporučenoga.
Tijekom istraživanja znanstvenici su pregledavali medicinsku dokumentaciju majki i djece u Kaliforniji i otkrili da je 20,4 posto djece čije su majke tijekom trudnoće dobile više kilograma od preporuke liječnika postalo pretilo, a kod majki koje su dobile manje kilograma od preporučenog pretilo je bilo 19,5 posto djece.
U žena koje su stekle težinu koja odgovara liječničkim smjernicama, pretilost se pojavila kod 14,5 posto djece, objavljeno je u stručnom časopisu American Journal of Obstetrics and Gynecology.
>>Majke ponašanjem šalju djeci poruke o prehrambenim navikama
>>Djeca strogih roditelja imaju veće šanse da postanu - pretila