loša kombinacija

Evo zašto nikada ne biste trebali miješati energetsko piće s alkoholom

Foto: Thinkstock
Evo zašto nikada ne biste trebali miješati energetsko piće s alkoholom
08.11.2016.
u 13:48
Njemački kardiolog Herbert Brueck naveo je nekoliko loših strana ove vrste napitaka.
Pogledaj originalni članak

Energetska pića su mnogima omiljeni napitci, no nisu jako zdravi, osobito ako ih se konzumira u kombinaciji s alkoholom, kažu stručnjaci. 

Njemački kardiolog Herbert Brueck naveo je nekoliko loših strana ove vrste napitaka. 

Na pitanje "mogu li energetska pića uistinu prouzročiti srčane palpitacije", odgovorio je potvrdno te objasnio da ovi napitci povećavaju razinu adrenalina u organizmu što uzrokuje 'lupanje' srca i aritmije. Pojava je osobito opasna ako se pojedinac istodobno bavi sportom ili pleše. Energetski napitci povećavaju krvni pritisak i potiču opću uznemirenost. 

Dr. Brueck je kazao da su u osobitoj opasnosti djeca koja su osjetljiva na kofein, jedan od sastojaka energetskih napitaka. S obzirom na to da nisu naviknuta na kofein, njihova reakcija može biti vrlo snažna. 

Na pitanje bi li osobe sa srčanim problemima i bolestima smjele konzumirati energetske napitke dr. Brueck je odgovorio negativno. "S obzirom na to da adrenalin povećava krvni pritisak osoba sa srčanim bolestima poput pacijenata sa suženjem aortalnog zaliska ili onih koji pate od srčane insuficijencije, ova im se pića nikako ne preporučuju."

Liječnik je kazao i da nije uputno miješati alkohol s energetskim pićima jer ona prikrivaju učinak alkohola, bar privremeno, što pojedinca može potaknuti da konzumira više alkohola nego što može podnijeti. Usto sam alkohol može biti uzrok srčane aritmije, što spomenutu kombinaciju čini osobito opasnom. 

Dr. Brueck je glasnogovornik Njemačke udruge kardiologa, a internom medicinom i kardiologijom kao subspecijalizacijom bavi se od 1994. 

>>Odzvonilo 'zdravom' reklamiranju energetskih napitaka  

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

UM
umnjak
17:22 08.11.2016.

"krvni pritisak"? jel to isto sto se na hrvatskom kaze krvni tlak?!

TH
than
02:26 09.11.2016.

Tlak ili pritaska, nebitno je. Cinjenica je da to mijesanje moze nekome ugroziti zivot. Dakle, gdje se zadesi teska sudbina zaboli ih jel tlal ili priticak. Mada je i pritisak hrvatska rijec koja se koristi u odredjenim slucajevima, tako da....