Britanski i američki znanstvenici proveli su studiju koja je pokazala početni uspjeh u liječenju hemofilije B što bi moglo dovesti do razvoja učinkovite terapije te omogućiti normalan život oboljelima od Christmasove bolesti.
Ljudi koji boluju od hemofilije B imaju grešku u genetskom kodu zbog koje njihov organizam nije u stanju proizvoditi protein IX koji je odgovoran za grušanje krvi. Trenutna terapija kojoj se podvrgavaju oboljeli je ona injekcijama koje sadrže protein IX, a takve su skupe i moraju se aplicirati nekoliko puta tjedno.
Zato su istraživači sa Sveučilišta u Londonu i St Jude istraživačke bolnice za djecu iz Sjedinjenih Američkih Država nastojali razviti neko trajnije rješenje.
Kako prenosi BBC, u studiji je sudjelovalo šest pacijenata koji su primili injekcije modificiranog oblika adeno-virusa. On je zarazio tijelo kopijom koja je potrebna za proizvodnju proteina koji zgrušavaju krv. Četvero je nakon injekcije moglo funkcionirati bez danjeg uzimanja standardnih lijekova.
Kada je oboljelima aplikaciran virus, razina faktora IX u krvi je porasla sa 2 na 12 posto, a kod dvoje pacijenata ta je razina nekoliko mjeseci ostala nepromijenjena. Pacijenti koji su sudjelovali u istraživanju nisu mogli sakriti zadovoljstvo jer su, kako sami kažu, mogli uživati u normalnim dnevnim aktivnostima i sportu što im ranije nije bilo moguće. Ako bi se i ozlijedili, istjecanje krvi bi se zaustavila sama po sebi.
Liječnici su ovaj pomak u istraživanju označili znamenitim te ''terapijom koja potencijalno mijenja živote''.
Napomenuli su kako bi jedni problem mogao nastati ako oboljeli od hemofilije B pretrpe teške tjelesne ozljede. Tada bi morali biti hospitalizirani kao i oni koji nisu oboljeli.