Jedino je to mjesto koje je koliko–toliko zaštićeno od udara jake bure koja često zapuše s Velebita. Na dijelu jugozapadne obale jedini je “pitomiji” pristup otoku pa je tamo s vremenom izgrađena luka u koju su uplovljavali brodovi s logorašima i zatvorenicima. I danas u luku pristižu barke, ali s turistima željnima da posjete zloglasni “hrvatski Alcatraz”.
Tako su prozvali Goli otok, smješten između Raba i Krka, koji je u povijesti ostao poznat kao središnje mjesto represije jugoslavenskog komunističkog režima nad njegovim neistomišljenicima. Osim turista ljeti, jedine oko razrušenih zgrada ostatkom godine šeću tek ovce, a iako su postojale namjere da se otok uredi kako bi postao turistička atrakcija, čitava infrastruktura još uvijek stoji devastirana i pokradena.
Preporučuju obilazak deset lokacija, koji traje oko sat vremena hoda, uz savladavanje blage uzbrdice na jednom dijelu puta. Početna točka puta je u luci, odnosno “pristaništu”. Potom se ide u obilazak, među ostalim, i tzv. hotela, zgrade u kojoj su boravili pripadnici vlasti i raznih službi, logora “Velika žica”, ženskih logora na drugom dijelu otoka... Dio terena je stjenovit s oštrim kamenjem pa je poželjno put prijeći u gojzericama ili kojoj drugoj čvrstoj obući, a potrebno je sa sobom ponijeti i hranu, dovoljne količine vode, pokrivalo za glavu, ali i vjetrovku. Neki se popnu i na najviši vrh Glavinu, na 227 metara nadmorske visine, a pri planiranju puta, bitno je pratiti vremensku prognozu te izlet odgoditi u slučaju najave nevremena.
Zbog predrasuda ne znamo iskoristiti povijest, a takvih primjera na našoj obali kao i unutaršnjosti ima mnogo.