Wine Guysi, urednici lifestyle rubrike Wine Enthusiasta, izdali su kuharicu The Fire Island Cookbook. Uz svako jelo pažljivo su birali vina, i to ponajbolje kapljice iz cijelog svijeta.
Ovo i ne bi bila osobita vijest da se – po prvi put u jednoj međunarodnoj kuharici – među najpoželjnijim vinima nisu našla i vrhunska hrvatska.
Među najboljim vinima svijeta uvrštena su čak dva vina Saints Hillsa – Dingač i Nevina te jedno vino Ivice Matoševića Grimalda.
Uz vina ide i kratka priča o njima, opis i fotografija. Wine Guysi inače su nedavni dobitnici nagrade Zlatna penkala koju dodjeljuje Hrvatska turistička zajednica stranim novinarima koji su pisali o Hrvatskoj, a u ovom slučaju o hrvatskim vinima. Birane kapljice predstavljene su i u porečkom restoranu Divino na prvoj vertikali Saints Hills Nevine – od 2009 do 2011. Bila je to prilika da u zatvorenom krugu uz iskusno vođenje vino kušaju i usporede iskusni vinoljupci i oni koji o vinu tek žele učiti.
– Vjerujemo da su hrvatska vina spremna zauzeti svoje mjesto na svjetskoj sceni. Mislim da je vrijeme za hrvatska vina da pokažu svijetu što imaju, originalnost autohtonih sorti malvazije i plavca malog, te da se u tom obliku i pojave na tržištima. Malvazija proizvodi vrlo lijepa svježa vina koja se sljubljuju s morskom hranom, dok se plavac mali dobro spaja s crvenim mesom. Plavac mali posebno je interesantan, posebice jer ga neki vinari rade toliko dobro. Vinarija Saints Hills unajmila je svjetskog konzultanta Michela Rollanda da iskoristi sav potencijal plavca malog. Naša kuharica ima 14 jelovnika, a svako jelo spojeno je s jednim vinom. U jednom od poglavlja uključili smo i hrvatska vina – Nevinu i Dingač vinarije Saints Hills te malvaziju vinarije Matošević. Mislim da ova vina dobro predstavljaju hrvatsko vinarstvo u našoj kuharici – kaže Jeff Jenssen, iskusni novinar i vinski kritičar dvojca Wine Guys.
Njegov partner u poslu i kolega Mike de Simone drži kako nije bio težak zadatak spojiti naša vina s vrhunskom hranom jer su pitka i podatna.
– Kuharicom smo htjeli poručiti čitateljima kako ta vina nisu namijenjena samo potrošnji na čaše, kako ona nisu kuriozitet i trend, nego da je riječ o vinima koja ćete htjeti piti za stolom kad kuhate večeru za obitelj i prijatelje. Hrvatska je nova regija na međunarodnom tržištu. Ono što smo shvatili jest da u ovom trenutku u Hrvatskoj velik broj vinara radi visokokvalitetna vina te da se nekadašnje usmjerenje na kvantitetu (a ne na kvalitetu) danas promijenilo. Hrvatska vinska industrija dovoljno je zrela da predstavi vina svijetu. Vjerujem da će za pet godina potrošači u Americi kupovati vina poput Saints Hills Nevine i Dingača za večere ili ručkove. Istodobno, sommelieri i ljudi koji su uključeni u vinsku industriju prodavat će ih kao jedinstvena vina od autohtonih sorti – kaže američki novinar pun hvale za rad hrvatskih vinara.
Ovi neznalice nikad nisu čuli za sorte Delanec i Glavoboljček?