Ugodan boravak u prirodi ili na plaži u proljeće mogu nam pokvariti jedino mala leteća bića – insekti koji svojim žalcima vrebaju na svakom koraku. Najčešće ubadaju pčele, ose, bumbari i stršljeni, a skloni grickanju su i mravi. Otrov iz njihovih žalaca, iako uglavnom izaziva blaže bolne smetnje, može uzrokovati i smrt.
– Riječ je o pacijentima koji su alergični na otrov insekata i u kojih ubod izaziva oticanje jezika, smetnje u disanju, zastoj srca, inkontinenciju i promjenu boje kože, pa osoba pada u anafilaktički šok – objasnila je dr. Slobodanka Keleuva, ravnateljica zagrebačke Ustanove za hitnu pomoć.
Alergijske reakcije
Tako jake alergijske reakcije na otrov insekata prilično su rijetke, no nastupaju nekoliko minuta nakon uboda, a žurna intervencija liječnika u takvim slučajevima ključna je za spašavanje života.
– Na zapadu postoje adrenalinski preparati koje si autoinjektorom pacijent mora ubrizgati odmah nakon uboda i time si spasiti život, no u nas toga još nema, pa je važno da alergičari pri ruci uvijek imaju kortikosteroidne ili antihistaminske tablete – upozorila je Keleuva.
Zaštita nužna
Blage reakcije variraju od otekline na mjestu uboda, svrbeža ili urtikarije do povraćanja, mučnine i proljeva, a mogu se javiti i 12 sati nakon uboda insekta.
– To su lokalne smetnje koje uglavnom prolaze same od sebe, a u ljekarnama se mogu kupiti preparati koji ih ublaže, poput masti ili sprejeva – objašnjava liječnica.
Kako bi se zaštitili od neugodnih letećih napasnika, liječnici preporučuju izletnicima da ne hodaju bosi po travi te da izbjegavaju slatkaste parfeme jer oni, poput cvijeća, privlače insekte.
– Preporučljivo je izbjegavati i odjeću svijetlih boja, a dobro je imati i duge rukave – poručila je Keleuva.
Posebnu pozornost valja obratiti prije no što u prirodi posegnemo za keksom ili slatkom voćkom.
– Neoprezni znaju “pojesti” insekta i završiti s ubodom u jezik ili grlo jer insekti vole slatko pa rado slete na hranu koja u nepokrivenim posudama leži na travi – upozorava liječnica i dodaje da bi bilo dobro, čim zatopli, staviti mreže na prozore jer insekti vole svjetlo, pa u sumrak znaju zalutati i u zatvorene prostore.
Pčele
Kod uboda pčele žalac i vrećica s otrovom ostaju na ubodnom mjestu, a pčela neposredno nakon uboda ugiba
Crna udovica
Pri ugrizu crne udovice javlja se oštra i kratkotrajna bol, a smrtonosan je u četiri posto slučajeva. Osim boli, javlja se ukočenost i grčevi poprećeni teškoćama u disanju, vrućicom i groznicom
Simptomi
Oticanje kože oko mjesta uboda ili ugriza, pojava svrbeža ili osjećaja pečenja gubitak osjeta, odnosno obamrlost ubodenog dijela tijela, teškoće u gutanju i disanju, grčevi, vrućica i/ili groznica, anafilaktički šok.
Liječenje
Ranu treba premazati alkoholom ili drugim dezinfekcijskim sredstvom te nekom antialergijskom kremom. Poželjno je stavljati i ledene obloge. Najčešće ne treba tražiti liječničku pomoć, osim u slučaju burne reakcije.
Najefikasnija zaštita od uboda i ugriza insekata je naravno izbjegavanje kontakta s njima. Velika su pomoć u tome sprejevi i losioni koji se nanose na kožu, ali i mirisni štapići i spirale za ‘zaštitu’ prostorija u kojima ukućani borave. Također se savjetuje izbjegavati parfeme i jake mirise, jesti ili piti slatko na otvorenom, zatim dobro zatvoriti posude s hranom kao i kante za odlaganje smeća, i po mogućnosti na prozore i vrata montirati zaštitne mreže. Nađete li se pak u blizini insekata, savjetuje se izbjegavati nagle pokrete, na primjer mahanje rukama kako bi se insekti otjerali, jer oni često ubadaju kada se osjete ugroženima.