Joga za zdrav život

I danas je aktualna misao: ‘Stat ću kad dođe moje vrijeme’

Foto: Robert Anić/Pixsell
I danas je aktualna misao: ‘Stat ću kad dođe moje vrijeme’
29.08.2010.
u 18:03
Tajna dugovječnosti ne krije se u čudesnim eliksirima, već u svakodnevnom kretanju, aktivnosti i boravku na svježem zraku
Pogledaj originalni članak

Krajem pedesetih godina prošlog stoljeća Leonard Hayflick, mladi istraživač iz Philadelphije, pokušao je stanice ljudskog embrija laboratorijski “natjerati” na beskonačno regeneriranje vjerujući da je na pragu senzacionalne formule dugovječnosti. Nažalost, nakon otprilike 50 obnavljanja, stanice bi umrle, Leonard je ostao bez svog mjesta u povijesti, a tajna dugovječnosti i dalje je tajna. Vjerovalo se da stogodišnjaci s Kavkaza sve imaju zahvaliti kefiru pa se naknadno ispostavilo da je uz kefir potrebno i jahanje, stalna aktivnost, život na svježem zraku, itd.

Iako tisuće ljudi u svijetu vježbaju “Pet Tibetanaca“ po receptu onoga Kelderova zagonetnog “pukovnika”, iako vjerodostojnost njegove knjige nikad zapravo nije dokazana, baš kao ni učinkovitost “Tibetanaca“. Postoje i teorije da je spas u životu bez stresa i vegetarijanskoj prehrani, no znanstvenik i istraživač Pablo Kanessa pronašao je pleme u Polineziji, koje se stoljećima hrani samo biljem i uopće nema stresa, a prosječan im je životni vijek oko 32 godine. Jogiji već milenijima kao recept nude miran život, zdravu prehranu, pozitivne misli i redovito vježbanje. Današnja je vježba jedna od onih koje se preporučuju, posebno zato što stimulira probavu i eliminaciju otrova iz organizma. A dok se znanstvenici ne slože oko definiranja faktora dugovječnosti i trajanja života, ostaje nam samo ona jednostavna rečenica rimskog cara Marka Aurelija: “Stat ću kad dođe moje vrijeme”.

 

Opis vježbe: Iz sjedećeg položaja s ispruženim nogama privučete desnu nogu uz tijelo (slika 1). Potom je najprije prebacite preko lijeve, a zatim lijevom rukom uhvatite desno stopalo i oprezno istegnete nogu koliko je moguće ulijevo. Istodobno neka je gornji dio tijela okrenut udesno, pogled preko desnog ramena. U tom položaju (slika 2) dišite mirno i duboko desetak udisaja, a zatim sve ponovite na drugu stranu.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.