predavanje u hazu

Igor Štagljar: Čak 40 posto tumora može se izbjeći zdravijim životom

Foto: Zarko Basic/PIXSELL
Igor Štagljar
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
Igor Štagljar
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
Igor Štagljar
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
Igor Štagljar
08.12.2014.
u 22:26
Jedan od naših najuglednijih znanstvenika iz područja biomedicine održao je predavanje u HAZU-u
Pogledaj originalni članak

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u svijetu je prije dvije godine zabilježeno 14 milijuna slučajeva novooboljelih od nekog oblika raka, a do 2030. godine ta će se brojka popeti na čak 22 milijuna. Od raka je 2012. godine u svijetu umro osam milijuna ljudi, a 12 posto svih registriranih smrtnih slučajeva u svijetu je od posljedica raka.

Podaci su to koje je na predavanju Geni, tumori i pametni lijekovi u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti iznio jedan od naših vodećih znanstvenika iz područja biomedicine i dopisni član HAZU­a Igor Štagljar. Jako malo karcinoma, naglasio je Štagljar, može se prepisati promjenama, mutacijama, u genima. Mnogo češći razlozi, od 30 do čak 35 posto leže u lošoj prehrani, a bitni uzročnici su i pušenje, pretilost, alkohol.

Štoviše, čak 40 posto svih tumora kojima smo podložni može se, kaže Štagljar, izbjeći zdravim načinom života. S druge strane, od 5 do 10 posto svih tumora leži u genima. Dakle, većina nije nasljedna. Oni koji jesu su rak dojke, jajnika, grlića maternice, debelog crijeva, prostate, gušterače. ­ Primjerice od 7 do 10 posto svih tumora dojke uzrokovano je mutacijama u BRCA1 i BRCA2 genima i kod osoba s mutacijama u tim genima rizik da će oboljeti od raka dojke je jako velik. Ako netko ima tu mutaciju ne znači da će sigurno dobiti rak, ali rizik je velik. Kod 50­-godišnje osobe vjerojatnost za oboljenje veća je za 33 do 50 posto, a kod 70­-godišnjaka za 56 do čak 87 posto­ kaže Štagljar. Osvrnuo se i na nove, moderne lijekove koji se pokušavaju napraviti i koji bi trebali moći kod bolesnika prepoznati "zločestu molekulu", povezati se na nju i uništiti ju, dakle pogoditi direktno "metu", a ne uništavati i druge, slične, proteine u organizmu i kod pacijenta izazivati brojne neugodne nuspojave. ­

No put razvoja lijeka je dug. Taj proces traje oko 9 godina i trošak je oko milijardu dolara. Za sada postoji oko 80-­ak pametnih lijekova i oni su uspjeli produžiti život ljudima do devet mjeseci što je jako loše­ kaže Štagljar. Osvrnuo se posebno na rak pluća od kojeg je samo lani u svijetu umrlo oko 1,7 milijuna ljudi. I kod kojeg je napredak u liječenju jako spor. Petogodišnje preživljavanje od raka pluća u SAD­u je 16 posto. Bez sumnje glavni uzrok raka pluća je pušenje, a zanimljiv je podatak da genom pušača ima 530 različitih mutacija u odnosu na genom nepušača.

Štagljar je govorio i o istraživanjima svog tima na Crk II biomarkeru protiv karcinoma pluća i o velikoj mogućnosti da za četiri do šest godina pacijenti dobiju zaista učinkoviti lijek za rak pluća.

>>Igor Štagljar (48): Stvorite bolje uvjete pa mladi neće htjeti ići van

>>Štagljar: Nema dokaza da stres izaziva karcinom

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

TH
than
23:22 08.12.2014.

Jel' to znaci da rezemo crni kruh na tanje snite ?!? Samo pitam...

DU
Deleted user
00:57 09.12.2014.

balkan skola