prirodna rješenja

Imate visok krvni tlak? Snizite ga prirodnim putem s ovih nekoliko namirnica!

Foto: Shutterstock
Foto: Thinkstock
Borovnice
Foto: Shutterstock
Foto: Thinkstock
Češnjak
Foto: Shutterstock
Foto: Shuttershock
banana
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
10.03.2024.
u 09:22
Pogledaj originalni članak

Više od 1 milijarde ljudi diljem svijeta ima visok krvni tlak. Definira se kao vrijednosti sistoličkog krvnog tlaka (SBP) (gornji broj) od 130 mm Hg ili više, dijastolički krvni tlak (DBP, donji broj) veći od 80 mm Hg ili oboje.  Promjene načina života i modifikacije prehrane također mogu pomoći u snižavanju razine krvnog tlaka i smanjiti rizik od srčanih bolesti. Liječnici također mogu propisati lijekove za smanjenje razine krvnog tlaka, uključujući inhibitore enzima koji pretvara angiotenzin (ACE). No, uključivanje određene hrane u vašu prehranu, osobito one s kalijem i magnezijem, može pomoći u snižavanju razine krvnog tlaka, a evo koje su to namirnice, piše Healthline. 

Borovnice: Samo jedna porcija borovnica tjedno može pomoći smanjiti rizik od visokog krvnog tlaka. U časopisu Academy of Nutrition and Dietetics, objavljeni su rezlultati istraživanja koji pokazuju da se konzumacijom borovnica u samo osam tjedana krvni tlak snizio za pet posto, a protok krvi se uslijed širenja žila povećao za čak 69 posto. Borovnice, kao i ostalo bobičasto voće sadrže niski glikemijski indeks kao i prirodne spojeve zvane antocijanini koji reguliraju šećer u krvi  te štite od hipertenzije. Također sadržavaju značajne količine pektina koji snižava kolesterol. Borovnice je vrlo lako dodati na jelovnik. Za doručak ih možete dodati u žitarice, usitniti ih sa štapnim mikserom i dodati ih u jogurt ili možete napraviti i sok od borovnice i bananeOvaj napitak je prepun kalija, probiotika i dijetalnih nitrata koji su zaduženi za snižavanje krvnog tlaka.

Celer: Celer je kao stvoreno povrće za prirodno snižavanje krvnog tlaka. Bogat je vlaknima te sadrži aktivne tvari koje opuštaju mišiće u stijenkama arterija te tako snižava krvni tlak i jača cijeli krvožilni sustav. Uvođenjem korijena, stabiljke ili lista celera u svakodnevu prehranu ubrzo ćete osjetiti njegov pozitivan efekt. Iako celer u svom sastavu sadrži i natrij koji povisuje krvni tlak, ima ga u malim količinama (jedna stabiljka sadrži 35 mg natrija) pa neće negativno utjecati na vaše zdravlje. Za snižavanje krvnog tlaka preporučuje se sok od celera.

Češnjak i luk: Svjež češnjak ima sva svojstva koja mogu pomoći pri kontroli krvnog tlaka, a u isto vrijeme može smanjiti razinu kolesterola. Ako nakon mjerenja imate povišeni krvni tlak odmah izdrobite dva češnja češnjaka i pojedite ih. Iz češnjaka se oslobađa kemijski spoj sumporovodik koji potiče dobar protok krvi te smanjuje pritisak na srce. Za zdrav napitak u 4 žlice vode dodajte 5-6 kapi soka češnjaka i pijte ga dva puta dnevno. Kao i češnjak, luk se može koristiti za snižavanje krvnog tlaka. Probajte na dan pojesti barem jedan luk srednje veličine. Također možete napraviti i ljekovitu smjesu od luka i meda.

Med: Med ima isto tako smirujući učinak na krvne žile i može pomoći u smanjenju visokog krvnog tlaka. Trebali bi steći naviku konzumiranja jedne do dvije čajne žličice dnevno, pogotovo rano ujutro na prazan želudac, a možete napraviti i zdravu smjesu od meda.

Banana: Banana je bogat izvor kalija koji pomaže u kontroli krvnog tlaka, održava ravnotežu elektrolita i tekućine u tijelu te pospješuje izbacivanje soli iz organizma preko urinaKoliko je kalij učinkovit u snižavanju krvnog tlaka može se vidjeti po tome što lijekovi za krvni tlak funkcioniraju tako što ga zadržavaju u tijelu. Banane također imaju nisku razinu natrija i ne sadrže kolesterol što je pozitivno kod osoba s visokim krvnim tlakom. Pokušajte jesti jednu do dvije banane dnevno ili pripremiti zdrave sokove jer su banane odlična baza pri njihovom spravljanju. 

Orašasti plodovi: Orašasti plodovi u sebi imaju magnezij koji uspješno smanjuje stres čija je kontrola također važna u regulaciji krvnog tlakaDnevno se preporučuje pojesti dvije šake orašastih plodova kao što su bademi, orasi, lješnjaci, kikiriki i indijski oraščići. Oni su također bogati nezasićenim masnim kiselinama koje su izrazito dobre za srce. Najbolja opcija su oni sirovi, a ne pečeni na ulju i zasoljeni.

Riba: Riba sadrži omega-3 masne kiseline koje su neizostavne za svakoga tko ima problema sa srcem i krvožilnim sistemom. Nezasićene masne kiseline u ribi poboljšavaju tekuća svojstva krvi i sprječavaju sljepljivanje krvnih zrnaca. Osobama s povišenim krvnim tlakom preporučuje se jesti što masnija riba kao na primjer skuša, inčuni, sardina ili tuna i to dva puta tjedno. U prehranu možete dodati i riblje ulje koje blago smanjuje krvni pritisak te štiti krvne žile. Ako niste ljubitelj mora, omega-3 masne kiseline možete konzumirati u obliku tableta kao dodatak prehrani.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.