Promo

Ipak nije upalilo: Danska nakon godine ukinula "porez na debljinu"

Sweeteners
Foto:
porez na debljinu (1)
Foto:
porez na debljinu (1)
VL
Autor
PR Članak
26.11.2012.
u 09:00
Danska kao prva država koja je uvela porez na debljinu prošli tjedan odustala od njegova daljnjeg provođenja
Pogledaj originalni članak

Godinu dana nakon uvođenja tzv. poreza na debljinu Danska ga je ukinula jer je uzrokovao niz nepovoljnih učinaka i negativno utjecao na cjelokupno nacionalno gospodarstvo. Tako je ova skandinavska država poslužila kao primjer koji dokazuje da porezi ne mogu imati korektivnu ulogu u poboljšanju prehrambenih navika i zdravstvenog stanja stanovnika.

Kontroverzni porez na debljinu

U listopadu prošle godine Danska je, kao prva država na svijetu, uvela tzv. porez na debljinu koji se odnosi na mliječne proizvode, meso i jestivo ulje, odnosno prehrambene proizvode s više od 2,3 posto a u siječnju ove godine uslijedili su i viši iznosi poreza na pivo, vino, čokoladu, slatkiše, sladoled, kavu, čaj i žarulje. No, umjesto na prehrambene, ovi su porezi itekako utjecali na potrošačke navike Danaca koji su sve češće odlazili u kupovinu u Njemačku. To potvrđuju i rezultati istraživanja koje je provela Danska organizacija trgovina mješovitom robom (Danish Grocers' Trade Organisation – DSK), a koji nedvojbeno ukazuju na trend koji se javio u danskim kućanstvima. Naime, čak 60 posto Danaca izjasnilo se kako od uvođenja poreza pivo i bezalkoholne napitke kupuje u susjednoj Njemačkoj. Usporedbe radi, prije samo četiri godine isti je postotak ispitanika tvrdio kako nikad nije kupovao u Njemačkoj.

Zaustavljeno uvođenje poreza na šećer

Iako su uvođenje poreza na debljinu pratile žustre rasprave te mnogi administrativni i ekonomski problemi, danska je Vlada razmišljala upravo po uzoru na kontroverzni porez na debljinu, uvesti i porez na šećer koji je, prema nekim procjenama, trebao u državnu blagajnu donijeti dodatnih 1,3 milijardi danskih kruna ili 170 milijuna eura. Napravljen je prvi nacrt budućeg poreza, a onda je u pitanje dovedena mogućnost njegovog uvođenja zbog brojnih prepreka i neslaganja oko načina obračunavanja. Prvi je prijedlog – da se porez na šećer računa prema ukupnoj masi proizvoda – odmah odbačen jer bi to dovelo do potpune pomutnje i nerealnih cijena proizvoda.

Tako bi, primjera radi, cijena jogurta, koji sadrži male količine šećera, znatno porasla, dok bi cijena, sladoleda, šećerne bombe ostala gotovo ista. Drugi je prijedlog – koji se odnosio na obračunavanje poreza u odnosu na udio šećera u proizvodu – također ubrzo odbačen zbog nemogućnosti raščlanjivanja različitih zaslađivača (poput voćnog ili dodanog šećera) u sastavu. Drugim riječima, nadležna bi tijela morala pojedinačno evaluirati i proučiti tisuće proizvoda ne bi li utvrdila točnu količinu šećera, što bi dovelo do potpunog administrativnog kaosa. Prema zadnjim informacijama, nakon analiza i istraživanja, Danska je odlučila zaustaviti proces uvođenja poreza na šećer.

 IZVORI:

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr