Nematerijalna kulturna baština

Iskusite srednjovjekovne fešte, uživajte u arhaičnim napjevima i plesovima te ukusnoj mediteranskoj hrani

Foto: Ivo Pervan/HTZ
Iskusite srednjovjekovne fešte, uživajte u arhaičnim napjevima i plesovima te ukusnoj mediteranskoj hrani
05.05.2016.
u 13:30
Otkrijte Hrvatsku u novom svjetlu, kroz tradicijske običaje koje je zaštitio i UNESCO
Pogledaj originalni članak

Želite li potpun odmor u prelijepim krajevima Hrvatske, prepustite im se svim čulima i budite spremni i na neuobičajene doživljaje. Jedinstvena iskustva koja odražavaju tradiciju, povijest i dušu stanovnika pojedinoga kraja prepoznao je i UNESCO, pa je čak 13 tradicijskih pojavnosti zaštitio kao dio nematerijalne kulturne baštine svijeta.

Ako vas ovog ljeta put nanese na Hvar, svakako svratite u benediktinski samostan u gradu Hvaru gdje će vas zadiviti nježno, prozračno tkanje čipke od agavinih vlakana koje izrađuju sestre benediktinke i koje se može vidjeti samo u njihovu samostanu. Na otoku Pagu moći ćete uživo vidjeti još pokoju vrijednu čipkaricu kako stvara pašku čipku na gradskim ulicama, dok je u Kneževoj palači uređena Galerija paške čipke. Prelijepa čipka bit će i najljepši mogući suvenir koji ćete ponijeti iz Lepoglave.

Svatko tko je u Dubrovnik došao 3. veljače, kada se u tom gradu održava Festa svetoga Vlaha, doživjet će Dubrovnik na novi način. Proslava dana svetoga Vlaha održava se od 972. godine te stanovnike Dubrovnika i okolice i danas ispunjava ponosom. No, Dubrovnik nije samo u vrijeme feste u znaku svetoga Vlaha već ćete se s pričom o zaštitniku grada susretati u svakom trenutku i na svakom mjestu, a kipić sveca možete ponijeti i kao uspomenu na kameni grad.

Foto: Ivo Pervan/HTZ

Foto: Ivo Pevan/HTZ

Proljetni ophod kraljica ili ljelja iz slavonskoga sela Gorjana svojom živopisnošću nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Slavonske kraljice jednom godišnje, na katolički blagdan Duhova, u svečanim šarenim narodnim nošnjama pjevaju i izvode ples s mačevima. No, ljelje su toliko popularne da su postale gotovo obvezni dio svakog folklornog nastupa slavonskih folkloraša.

Foto: Ivo Pervan/HTZ

Foto: Ivo Pervan/HTZ

I ophod zvončara iz Kastavštine u vrijeme karnevala jedan je od zaštićenih običaja. Odjeveni u „strašne“ maske i s velikim zvonima oko pasa, zvončari se svom silom trude otjerati zle duhove i prizvati proljeće. Živopisan je to običaj koji uvijek privuče na tisuće turista.

Foto: Ivo Pervan/HTZ
Foto: Ivo Pervan/HTZ

Procesija „Za križen“ s Hvara korijene vuče iz srednjega vijeka, a i u suvremeno doba zadržala je autentičnost i svetost kakvu je imala i u davna vremena. Procesija se održava na Veliki četvrtak, počinje noću, a završava u zoru. Križonoša tijekom osam noćnih sati prođe 25 kilometara noseći teški križ bosih nogu, no velika je to čast za svakog Hvaranina. Autentičnosti obreda pridonose i pjevači, kantaduri, koji pjevaju pasionski tekst iz 15. stoljeća Gospin plač.

Foto: Ivo Pervan/HTZ

Foto: Ivo Pervan/HTZ

Jedan od najpoznatijih tradicijskih običaja je Sinjska alka, viteški turnir u Sinju, koji se održava u spomen pobjede nad Turcima 1715. godine. Dođite u kolovozu na 301. izdanje Sinjske alke i uživjate u jedinstvenoj atmosferi alkara, ukrašenih odora, gizdavih konja i utrci koja izaziva pokliče oduševljenja svakim pogotkom „u sridu“. Prednatjecanja bara i čoja održavaju se 5. i 6. kolovoza, a veliki finale alke 7. kolovoza. Čak i ako ne stignete u Sinj na alkarsko natjecanje, sve o alci možete doznati u nedavno uređenom Muzeju Sinjske alke u Alkarskim dvorima.

Foto: Ivo Pervan/HTZ

Foto: Ivo Pervan/HTZ

Na UNESCO-vu popisu zaštićene nematerijalne baštine je i nekoliko glazbenih tradicija. Takvo je istarsko i primorsko dvoglasno pjevanje tijesnih intervala. Obično se pjeva uz pratnju narodnih instrumenata po istarskoj ljestvici i čut ćete ga na svim lokalnim manifestacijama. Pridružio im se i bećarac, vokalni ili vokalno-instrumentalni napjev koji njeguju stanovnici Slavonije, Baranje i Srijema. Bez njega nema nijednog slavlja ili zabave u tim krajevima jer bećarci podižu atmasferu svojim porukama prožetim humorom.

Foto: Mario Romulić, Dražen Stojčić/HTZ

Foto: Mario Romulić i Dražen Stojčić/HTZ

Nijemo kolo iz Dalmatinske zagore, zatvoreni kružni ples koji se izvodi bez glazbe, impresionira snagom, baš poput okolne prirode. Često se izvodi na manifestacijama u Sinju i okolici, poput Sinjskog sajma sela (4. - 6. kolovoza), Uz gangu i bukaru u Cisti Velikoj, na Danima komina, pure i bronzina u Tijarici i manifestaciji Vesta Festa u Vrpolju, koje se sve održavaju u kolovozu. Već 7. svibnja nijemo kolo možete vidjeti na Smotri folklora u Novom Vinodolskom na kojoj će gostovati i Udruga za očuvanje baštine cetinskog kraja.

Foto: Ivan Alebić

Foto: Ivan Alebić


Izvor: Crofilm

Dalmatinsko klapsko pjevanje upotpunjuje taj glazbeni popis. Pjeva se višeglasno, izvorno bez instrumenata i „na uho“. Pjesmu obično povede najviši glas, a pridružuju mu se ostali. U Dalmaciji ćete ga čuti gotovo na svakom „kantunu“, a u Omišu se tradicionalno održava Festival dalmatinskih klapa. Ovogodišnje jubilarno, 50. izdanje festivala traje od 4. lipnja i tijekom srpnja u Omišu i na srednjedalmatinskim otocima: na Korčuli (Blato), Braču (Bol) i Visu (Komiža). Završna večer ženskih klapa održat će se u Omišu 22. srpnja, a muških klapa dan kasnije.
Arhaični glazbeni izričaj ojkanje (ili treskanje, orzenje, rozganje) na UNESCO-vu je popisu kao ugoržena kulturna baština. To je jedan od najstarijih glazbenih izričaja u Hrvatskoj, koji – pretpostavlja se – korijene vuče iz predslavenskih vremena.

I dva zanimljiva zanata prepoznata su kao vrijedna zaštite: izrada drvenih tradicijskih igračaka iz Hrvatskog zagorja i medičarski obrt iz sjeverne Hrvatske. Drvene i šareno obojane igračke poput konjića, klepetaljki, svirala, ptice s kotačićima i sličnih izrađuju se u Hrvatskom zagorju od 19. stoljeća, a naći ćete ih na sajmovima na području Marije Bistrice i Gornje Stubice. Drage osobe darujte licitarima, odnosno šarenim kolačima od tijesta ukrašenima šećernom smjesom i ogledalcima, koji su tipični za središnji i nizinski dio Hrvatske. Najčešće su u obliku srca, iako dolaze i u drugim oblicima.

Foto: Ivo Pervan/HTZ

Foto: Ivo Pervan/HTZ

UNESCO je na svoj popis zaštićene nematerijalne baštine uvrstio i mediteranski način prehrane, uobičajen u područjima uz obalu, na otocima i djelomice u zaleđu. Prehrana bogata ribom, zelenim sezonskim povrćem i maslinovim uljem prepoznata je ne samo kao zdrava, već i kao dio tradicije i kulture stanovnika priobalja. Stoga se pri svakom putovanju u te krajeve prepustite uživanju u plodovima dalmatinskog podneblja.

Foto: Željko Koprolčec/HTZ

Foto: Željko Koprolčec/HTZ

Pogledajte na vecernji.hr