Iceland bi mogao postati prva zemlja u kojoj se ne rađaju djeca s Downovim sindromom, piše Independent.
Sada se godišnje rađa tek jedno ili dvoje djece s Downovim sindromom, rekla je Hulda Hjartardottir iz Landspitali University Hospital.
Prenatalni testovi uvedeni su početkom 2000-ih, a velika većina majki kojoj test bude pozitivan na Downov sindrom odlučuje se prekinuti trudnoću. Gotovo 85 posto budućih majki na Islandu se podvrgava testu za otkrivanje Downova sindroma, a onima kojima test pokaže pozitivan rezultat, Helga Sol Olafsdottir, osoba koja savjetuje buduće majke, poručuje da je to njihov život i da imaju pravo izabrati same kakav život žele imati.
– Ne gledamo na pobačaj kao na ubojstvo. Prekidamo trudnoću ako postoje naznake za ozbiljne komplikacije i tako sprečavamo patnju tog djeteta i obitelji. Mislim da je to ispravniji način razmišljanja nego da je riječ o ubojstvu. Život nije crno-bijeli, život je siv – tvrdi Helga Sol Olafsdottir.
Zakon na Islandu dopušta pobačaj nakon 16 tjedna trudnoće ako fetus ima deformitet, a Downov sindrom uključen je u ovu kategoriju.
Na Islandu se prošle godine rodilo oko 4.100 djece ukupno. Incidencija Down-ovog sindroma u svijetu je 1 od 1000 rođene djece, tako da bi Island bez bilo kojih mjera po statictici imao 4 bebe godišnje rođene sa Down-om. Dovoljno da dvije žene prekinu trudnoću već imaju 50 % bolje rezultate.