Ljeto je napokon stiglo,a s njim i sezona mamurluka. Česti izlasci i ljetni kokteli uzimaju svoj danak pa vjerujemo kako se mnogi od vas često suočavaju s 'mučnim' jutrom poslije kojeg najčešće prate glavobolja, dehidraciju i umor.
Donosimo vam neke od najčešćih zabluda o mamurluka i savjete kako što bezbolnije preživjeti dan nakon cjelonoćnog tulumarenja
1. Voda
Alkohol je diuretik i može izazvati dehidraciju. Prije no što legnete u krevet, obavezno popijte između 0,3 i 0,5 dl vode. Pokušajte piti vodu i između alkoholnih pića kako biste smanjili gubitak tekućine.
2. Energetska pića
Unatoč činjenici kako zbog diuretskog učinka alkohola vaše tijelo može izgubiti elektrolite, ne trebate ih nadomjestiti istog trena. Istraživanja su pokazala kako za liječenje mamurluka energetska pića nisu ništa korisnija od obične vode.
3. Kava
Mnogi od nas, bili mamurni ili ne piju kavu kako bi ih razbudila i održala budnim. Imajte na umu da kofein može pomoći u liječenju, ali i stvaranju glavobolje i migrene. Ako već pijete kavu nakon burne noći, obavezno uz nju pijte i vodu buduće da i kofein uzrokuje dehidraciju
4. Još alkohola
Vodite li se onom starom narodnom 'klin se klinom izbija' razmislite još jednom kad mamurluk odlučite liječiti alkoholom. Samo odgađate neizbježno, a velika je vjerojatnost kako će, jednom kad se raztrijeznite glavobolja biti još gora.
5. Masna hrana
Što jedete ili pijete nakon pijanstva, nije važno. Bitno je što jedete prije no što odlučite zaviriti u čašicu.Hrana usporava apsorbciju alkohola kojem u tom slučaju treba dulje da uđe u vaš krvotok.
6. Seks
Nijedno istraživanje nije dokazalo da seks pomaže u liječenju mamurluka, no definitivno će pomoći da vrijeme brže prođe.
7. Najbolji lijek: prevencija
Alkohol konzumirajte odgovorno i ograničiti pića na jedno svakih sat vremena. Vašem tijelu treba između 60 i 75 minuta kako bi metaboliziralo jednu pivu.
>> Kako preduhitriti mamurluk i pomoći mozgu da se osvježi nakon alkohola?