Promo

Istražite Jadran na drugačiji način

Foto: Mario Romulić, Dražen Stojčić/HTZ
Ronjenje
Foto: Indux Media d.o.o.
Ronjenje
Foto: Sergio Gobbo/HTZ
Ronjenje
VL
Autor
PR Članak
08.08.2016.
u 15:15
Pogledaj originalni članak

Kao jedan od najbrže rastućih sportova u svijetu, ronjenje postaje sve popularnija aktivnost i na Jadranskoj obali. Uz 5790 km hrvatske obale, ujedno i jedne od najrazvedenijih obala na svijetu, nalazi se mnoštvo veličanstvenih prirodnih prostora stvorenih za ljubitelje ronjenja, ali i onih koji će to tek postati kada upoznaju sa čarima ovog sporta.

Mirno i toplo Jadransko more pruža savršene uvjete za otkrivanje morskih dubina. Uz bogatu i raznoliku floru i faunu jadranskog podmorja, svakako valja istaknuti posebnosti krškoga terena koje su dale veliki broj pećina, jama i rupa na hrvatskoj obalu u čijim ljepotama uživaju ronioci iz cijeloga svijeta. Uronite u nevjerojatni svijet dubina hrvatskoga Jadrana. Istražite bogatstvo endemske flore i faune, potopljene rimske galije, mornaričke brodove i još mnogo toga zahvaljujući nevjerojatno bistroj vodi koja pruža vidljivost i do 50 metara. Istražite morske dubine na jednoj od organiziranih tura za iskusne ronioce ili uživajte u prvom zaronu u nekoj od brojnih škola ronjenja za početnike diljem Jadrana.

Ronjenje u svrhu razonode i športa može biti individualno ili organizirano. Dok je za organizirano ronjenje u Hrvatskoj potrebno biti član ronilačkog centra, ronilačke udruge ili druge pravne ili fizičke osobe registrirane za obavljanje podvodnih aktivnosti u Republici Hrvatskoj, za individualno ronjenje u Republici Hrvatskoj potrebno je dobiti Odobrenje koje izdaje nadležna lučka kapetanija. Od plitkog sjevera do dubokog i otvorenog juga, Jadran pruža širok izbor destinacija za ronjenje profesionalac i rekreativaca.

Spomenimo i priču o veličanstvenom Apoksiomenu, najpoznatijem lošinjskom stanovniku. Najcjelovitiji antički brončani kipu koji datira iz 2. – 1. st. pr. Krista, pronašao je upravo belgijski ronioc u podmorju između otočića Vele Orjule i otoka Lošinja i za sada je taj primjerak jedina velika bronca pronađena na istočnoj obali Jadrana. Pretpostavlja se da je Apoksiomen u more dospio početkom 1. stoljeća, kamo su ga tijekom jaka nevremena bacili zbog opasnosti od prevrtanja broda ili kao žrtvu bogovima za siguran nastavak putovanja kroz Osorski kanal u kakvo bogato odredište na sjeveru Jadranu. Obzirom na bogatu kulturnu prošlost jadranske obale, ukoliko ćete roniti bogatim Jadranskim podmorjem možda i vi pronađete neki primjerak koji će obogatiti hrvatsku i svjetsku kulturnu baštinu. Jedno je sigurno, što god tražili u morskim dubinama Jadrana – duboko ćete se zaljubiti.

Pogledajte na vecernji.hr