Samo 20 minuta tjedno

Istraživanje potvrdilo: Obavljanje kućanskih poslova pozitivno djeluje na psihu

Foto: Shutterstock
Istraživanje potvrdilo: Obavljanje kućanskih poslova pozitivno djeluje na psihu
02.06.2020.
u 07:00
Nije ih potrebno proučavati, usavršavati ili pretjerano učiti, a na psihu djeluju jako opuštajuće.
Pogledaj originalni članak

Samo 20 minuta kućanskih poslova na tjedan ublažava stres i sprječava rizik od raznih poteškoća psihološke prirode. Osim toga troši kalorije i potiče proizvodnju endorfina - hormona sreće, pokazalo je istraživanje objavljeno u britanskom časopisu za sportsku medicinu. 

Razni psiholozi tvrde da će osjećaj kontrole koji osigurava čišćenje životnog prostora nadoknaditi nemogućnost preuzimanja kontrole u drugim područjima života i učiniti vas zadovoljnima. Želja za kontrolom evolucijski je usađena, ljudi vole znati što je oko njih, pa se zato priklanjaju čistim prostorima koje je lakše nadgledati. Osjećaju se opuštenije, tvrdi dr. Sally Augustin.

"Kada si postavimo zadatak da očistimo, recimo, hladnjak i obavimo ga, podiže nam se samopouzdanje", rekla je dr. Marla Deibler za Yahoo.

Što vaš dom govori o vama doznajte u videu:

Dr. Rebecca Beaton otkrila je i da pospremanje okoline često djeluje poput organiziranja misli i psihe. "Kućanski su zadaci vrlo jednostavne, ponavljajuće tjelesne aktivnosti koje na psihu djeluju opuštajuće i meditativno. Nije ih potrebno proučavati, usavršavati ili analizirati, važno je samo biti ondje i započeti", kaže kalifornijska učiteljica zen budizma Karen Maezen Miller.

Miller još kaže da je izgled i (ne)urednost životnog prostora odraz trenutne situacije u glavi, a kao primjer navodi nepospremanje kreveta nakon buđenja.

Stručnjaci otkrivaju

Roditeljstvo u doba korone: Povratak u novo normalno uz korisne strane novih tehnologija

Ida Prester otkriva kako joj je dijete naučilo slova preko aplikacije za vrijeme pandemije, a njoj je tehnologija doslovno spasila život! O izazovima roditeljstva u ovo izvanredno vrijeme razgovarali smo i s prof. dr. Gordanom Kuterovac Jagodić, pročelnicom Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i dr. Rankom Rajovićem, dugogodišnjim članom Odbora za darovite međunarodne udruge Mensa i UNICEF-ovim suradnikom na projektu ranog poticanja intelektualnog razvoja djece, te osnivačem Odsjeka za darovite Nikola Tesla Centra

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.