zaštita

Izbjegnite upale i teške infekcije ljeti

Izbjegnite upale i teške infekcije ljeti
15.06.2015.
u 19:45
Hitni zahvati obavljaju se bez obzira na vrijeme, ali za oporavka zahtijevaju primjerenu zaštitu od sunčevih zraka
Pogledaj originalni članak

S dolaskom toplijih dana stručnjaci glasno upozoravaju na štetnost neopreznog izlaganja suncu i na važnost odgovorne zaštite kože.

No ljeti je poželjno izbjegavati i određene kirurške zahvate na licu i tijelu kako bi se izbjegle moguće infekcije i upalni procesi.

– Pojedine kirurške zahvate kao što su odstranjenje madeža, fibroma, lipoma, ateroma, operacije vena (bilo lokalne, laserske ili konzervativne) nije preporučljivo obavljati u ljetnim mjesecima jer, iako rez vrlo brzo zacijeli, pod utjecajem sunčevih zraka može doći do hipertrofije tkiva i nastajanja estetski vrlo ružnog tkiva, tzv. keloida. Ovdje govorimo o tzv. hladnim zahvatima, pod čime podrazumijevamo da nijedna od promjena nije suspektna, nema znakova upale i ne zahtijeva urgentni postupak – objašnjava dr. med. Sanja Škrnički Kršek, spec. obiteljske medicine.

Ako zahvat zahtijeva žurni postupak, on će, naravno, i biti obavljen, ali će oporavak zahtijevati primjerenu zaštitu od sunčevih zraka.

– Tijekom ljetnih mjeseci veća je mogućnost i vjerojatnost da dođe do razvoja određene infekcije i upale, stoga kirurške zahvate, ponajprije one "hladnog pogona" ostavljamo za hladnije dane – ističe dr. med. Sanja Škrnički.

Stoga nije naodmet ponoviti da su sunčeve zrake iznimno opasne za kožu te mogu uzrokovati razna oboljenja, stoga se savjetuje korištenje zaštitnih krema i kozmetike sa zaštitnim faktorom uz obavezno izbjegavanje sunca od 10 do 16 sati.

>>Stižu paklene vrućine: Evo kako se zaštititi!

>>Prijete nam vrućine, evo kako preživjeti žege!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.