Znanstvenici švedskog Karolinskog instituta otkrili su da žene koje se nikada ne sunčaju tijekom ljeta imaju dva puta veći rizik od ranije smrti u odnosu na one koje uživaju na suncu svaki dan.
Objasnili su da svakodnevno nanošenje zaštitnog faktora na kožu i izbjegavanje sunčevih zraka kod nekih žena može rezultirati manjkom vitamina D, a to se u nekim slučajevima povezuje s vrlo agresivnim oblicima raka kože, piše Telegraph.
Otkrili su to proučavajući žene koje žive u sjevernim zemljama Europe s niskim intenzitetom sunčevih zraka, a koje su tijekom ljetnih mjeseci izbjegavale izlaganje suncu.
Foto: Thinkstock
Izlaganjem suncu u organizmu se stvara vitamin D koji štiti od pojave dijabetesa, tuberkuloze, multiple skleroze i rahitisa. Znanstvenici su upozorili da upozorenja da se izbjegava izlaganje sunčevim zrakama i da se koristi visoki zaštitni faktor mogu napraviti više štete nego koristi. Tome u prilog idu i činjenice da je u posljednjih 15 godina učetverostručen broj oboljelih od rahitisa, a uslijed sve veće popularnosti i upozorenja da se na sunce ne izlazi bez visokog zaštitnog faktora na koži.
Ranija istraživanja pokazal su da vitamin D može povećati stopu preživljavanja za žene oboljele od raka dojke, a niske razine vitamina D kod muškaraca povezane su s rakom prostate. Nedostatak vitamina D povezan je s nastajenjem više agresivnih oblika raka kože, navodi se.
>>Sunce može oštetiti naše zdravlje, ali i 'nahraniti' organizam
>>Sunčeve zrake prijete UV zračenjem. Obranite se E vitaminom
Ako je ozonska rupa najdominiantnija u sjevernim djelovima planete Zemlje, jasno je da i vrlo malo izlaganje suncu omogućava obolijevanje.