Analizom meda u hrvatskim laboratorijima može se ustanoviti količina vode u njemu, ostaci antibiotika upotrijebljenih u suzbijanju pčelinjih bolesti, HMF – parametar koji odaje biološku uništenost meda, nastalu starenjem ili neprikladnim pakiranjem te struktura šećera. Međutim, je li uopće riječ o pravom medu ili samo o visokofruktoznom sirupu – analiza ne može pokazati!
Peludna zrnca
– Ti parametri nisu dovoljni kad želimo znati je li riječ o patvorenom medu – tvrdi Ivan Bračić iz Koordinacije tvrtki pčelarske proizvodnje pri Udruzi malih i srednjih poduzetnika u Hrvatskoj udruzi poslodavaca, inače savjetnik uprave tvrtke PIP. Bračić napominje da se mogu mjeriti i peludna zrnca, a njihova se prisutnost registrira već i ako je mala količina meda u patvorini, pa ni to nije jamstvo da je med pravi pčelinji proizvod. – Moguće je da se proizvod sastoji i do 70% visokofruktoznog sirupa a da se postojećim metodama ne ustanovi da je riječ o patvorini – navodi Bračić, čija tvrtka PIP u godini otkupljuje oko 600 tona meda, od čega od 30 do 60 tona vrate proizvođačima zbog neispravnosti. – Neki su nedostaci dokazivi, a neke stručnjaci uoče subjektivnim senzoričkim metodama. Zato se borimo za kvalitetniji sustav kontrole – napominje. Također kaže da bi uzorkovanje meda trebalo pooštriti, pa bi ga tako trebalo uzeti iz svake bačve ili sondom sa dna 90 centimetara duboke bačve za med. Ovako, na vrhu, s kojeg se uzorak uzima, može biti sloj kvalitetna kaduljina meda, a na dnu – tko zna što. Kako isporučuju med bolnicama, vrtićima, a četvrtinu proizvoda izvoze, katkad radi mirnog sna analizu naruče u laboratoriju koji ima metodologiju određivanja mogućih patvorina meda – u njemačkome Bremenu. Aparat koji može prepoznati količinu stranih tijela dodanih medu, IRMS, išli su u Njemačku gledati i stručnjaci Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.
Šećerna trska
– IRMS prepoznaje omjere izotopa stabilnog ugljika. Jedino ne može prepoznati šećernu trsku, koja ima vrlo sličan izotop ugljika, ali je korak do idealna određivanja je li posrijedi patvorina ili med. Postoji i novija metoda beta i gama- analize, koja određuje strane enzime u medu – kaže mr. sc. Dario Lasić, voditelj laboratorija Odjela za analize hrane i predmeta opće uporabe Zavoda Štampar. Dodaje, međutim, da su u RH postojeće metode jednake kao i u drugim zemljama: naime, ni u jednoj IRMS nije obvezan.
Pravi čovjek iz prave firme PIP se javio da nam objasni razliku između pravog i lažnog meda. Sjećam se prije par godina baš je ta firma PIP bila optužena da na tržište plasira lažni med.